Alessandro Mendini hrál důležitou roli ve vývoji italského designu, i když nepředstavoval to, s čím si většina lidí tento pojem spojí.

Spíš než účelnou eleganci, kterou je italský design proslulý, hledal jiné, alternativní cesty a všeobecným vnímáním krásy a harmonie se nenechával příliš svazovat.

Byl významným představitelem italského radikálního a postmoderního designu, členem Studia Alchimia a šéfredaktorem věhlasných časopisů věnujících se architektuře a designu, jako jsou Domus, Modo nebo Casabella.

Jeho design charakterizuje kombinování různých vlivů, forem vyjádření a přístupů a snaha o překračování zažitých konvencí. Tímto způsobem vytváří architekturu, grafiku, průmyslový design, interiéry, malby a zpočátku také umělecké performance.

Neúnavný designér psal články, knihy, vyučoval a byl také známý jako nadšený člen poroty v architektonické soutěži pro mladé designéry.

V roce 1982 spoluzaložil soukromou postgraduální školu designu v Miláně Domus Academy. Minulý čas je zde namístě, protože uznávaný tvůrce, narozený v roce 1931, v loňském roce v 87 letech zemřel.

Pavel Hrůza

Celý článek si můžete přečíst v novém vydání magazínu Watch It! č. 42. Na stáncích jej koupíte od 16. října. V elektronické podobě si magazín můžete zakoupit na Floowie.com nebo na AlzaMedia. Předplatné tištěného vydání koupíte pro ČR na Send.cz. Na Slovensku na ipredplatne.sk.