Český freediver David Vencl pokořil světový rekord v nejdelším ponoru na jeden nádech pod ledem bez neoprenu. Ambasador Chronotechny, který měl na zápěstí limitku SeaQuest Dive Frozen Deep, se ponořil do hloubky 52,1 metru.

Čtyřicetiletý muž se v úterý 14. března ponořil do díry v jezeře Sils u Svatého Mořice, které bylo pokryto 35 cm silným ledem. Znovu se vynořil o minutu a 52 sekund později, vyplivl trochu krve, na minutu se posadil a pak otevřel láhev šampaňského. Pozdější návštěva nemocnice potvrdila, že se nejedná o nic vážného.

Oproti jeho předloňskému mrazivému rekordu se totiž tentokrát ke kombinaci teploty vody kolem bodu mrazu a nedostatku kyslíku přidal ještě extrémní tlak vody. “Lékaři mi říkají, že by mi v hloubce 40 až 50 metrů mohl v takových podmínkám klesnout srdeční tep pod 15 úderů za minutu. I pro ně je to zahaleno tajemstvím, protože nikdo netuší, co to se mnou udělá,řekl Vencl v lednu, kdy svůj záměr oznámil.

Vencl překonal předchozí rekord o dva metry. Jeho rekordní ponor navazuje na zápis do Guinnessovy knihy rekordů za přeplavání délky zamrzlého českého jezera v roce 2021.

Andrej Poliak