Švýcarská rodinná firma Biwi, která je lídrem ve vytváření technologických materiálů, představuje světové prvenství v oblasti hodinářství: Superlite X. Informoval o tom server Federace švýcarského hodinářského průmyslu.

Superlite X je ultralehký materiál získaný z biologických zdrojů, který obsahuje uhlíková vlákna a skleněné mikrokuličky.

Tento nový patentovaný kompozitní materiál, který je výsledkem rozsáhlého výzkumu a mezioborové spolupráce, kombinuje výjimečnou lehkost, pevnost a odolnost. S využitím nejmodernějších technik a posunutím hranic vědy vytvořilo inovační centrum firmy konstrukci, která se vymyká běžným očekáváním, pokud jde o hmotnost.

Představte si materiál tak lehký, že popírá zákony gravitace (například standardní pouzdro hodinek vážící stejně jako list papíru A4), ve spojení s překvapivou pevností. A přesně to Superlite X nabízí.

Tento revoluční kompozitní materiál, jehož hustota odpovídá hodnotě 1, snižuje hmotnost v nebývalém měřítku a otevírá tak cestu k nekonečným možnostem v nejrůznějších oblastech, od letectví včetně dronů až po automobilový průmysl, hodinářství a také sportovní vybavení.

Odborníci z Biwi se například podíleli na vytvoření ultralehkého a odolného materiálu Norteq pro značku Norqain. V roce 2020 představili TitaCarb, který používá Richard Mille. Z dílny Biwi pochází také vulkanizační proces SuperBiwiNova, kterou využívá například značka Roger Dubuis.

Andrej Poliak

Ilustrační foto Shutterstock