Začátek března byl vždy ve znamení mezinárodního autosalonu ve švýcarské Ženevě. Bohužel stejně jako ten loni, tak i ten letošní byl zrušen. Automobilky tak své novinky představují on-line. Zatím posledním zástupcem je mnichovský výrobce vozů BMW. Ve světové premiéře světu ukázal studii elektromobilu BMW Concept i4.

Novou studii BMW Concept i4 představil Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG
Novou studii BMW Concept i4 představil Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG

Nová studie je předzvěstí sériového elektřinou poháněného modelu i4, který se v mnichovské továrně bude vyrábět od letošního roku. Společně s ním budou z výrobní linky sjíždět také plug-in hybridní auta a vozy čistě se spalovacím motorem. Realizace uvedení sériového modelu BMW i4 si vyžádala investice ve výši 200 milionů eur.

O designových přednostek BMW Concept i4 hovořil Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design
O designových přednostech BMW Concept i4 hovořil Adrian van Hooydonk, senior viceprezident BMW Group Design

„Koncept BMW i4 přináší elektrifikaci do jádra značky BMW,“ řekl při premiéře Adrian van Hooydonk, senior viceprezident BMW Group Design. „Design je dynamický, čistý a elegantní. Stručně řečeno: perfektní BMW, které má nulové emise.“ „Design BMW Concept i4 vykazuje fantastické proporce, silný expresivní charakter a samozřejmě velkou pozornost věnovanou detailům,“ dodal Domagoj Dukec, vedoucí BMW Design. 

BMW Concept i4 má podle metodiky WLTP dojezd až 600 kilometrů. Z nuly na stovku zvládne vystřelit za přibližně 4 vteřiny. Automobil s výkonem 530 koní má maximální rychlost více než 200 km/hod.

Design automobilu jde ruku v ruce s moderními přístupy k aerodynamice. Stejně jako v přední části vozu, tak i vzadu, jsou výraznými prvky difuzory.

Interiéru dominuje zakřivený displej. Tlačítka pro ovládání? Ta byste ve střední části palubní desky hledali marně. Vše je vyvedeno v minimalistickém stylu s důrazem na kvalitní materiály.

ČTĚTE: Sbohem Ženevo? Soumrak autosalonů

Andrej Poliak