Novoměstská manufaktura Bohematic a skláři z Moseru vyrobili unikátní designové nástěnné hodiny, které zdobí recepci karlovarského hotelu Grandhotel Pupp.

Nástěnné hodiny nad recepcí Grandhotelu Pupp v Karlových Varech vytvořily značky Bohematic a Moser. Foto Tomáš Polák

Bohematic je česká manufaktura z Nového Města nad Metují, která se specializuje na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek. Moser je tradiční česká sklárna celosvětově reprezentující českou sklářskou tradici. A konečně Grandhotel Pupp je legendární hotel s více než tříset letou tradicí.

Velké designové nástěnné hodiny od zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zdobí centrální recepci. Design hodin je výsledkem práce studia Olgoj Chorchoj a designérů Michala Froňka a Jana Němečka. Instalací hodin vyrvcholila rozsáhlá rekonstrukce hotelu o rozloze 36 tisíc metrů čtverečních. Jen pro zajímavost na pokojích jsou digitronové hodiny od Dalibora Farného.

Mistři skláři karlovarského Moseru vyrobili dvanáct segmentů v kouřové barvě vybroušené na milimetry přesně do rámu. Foto Tomáš Polák

Hodináři nad unikátními hodinami strávili stovky hodin. Skláři v Moseru vyrobili dvanáct segmentů v kouřové barvě vybroušené na milimetry přesně do rámu. Hrany masivního skla jsou sraženy do leštěných faset, které dávají vyniknout moserovské kvalitě materiálu. Loga a ciferník jsou pískované, zlacené a ručně leštěné. Font číslic je výsledkem práce a úprav ve studiu Najbrt.

Hrany masivního skla jsou sraženy do leštěných faset, které dávají vyniknout moserovské kvalitě materiálu. Loga a ciferník jsou pískované, zlacené a ručně leštěné. Font číslic je výsledkem práce a úprav ve studiu Najbrt. Foto Tomáš Polák

S ručkami hodin v tak výjimečné velikosti bylo nutné také trochu experimentovat. Musely být lehké, aby je strojek bez nadměrné zátěže utáhl, ale zároveň tuhé, aby dobře držely tvar. Nakonec se ukázala jako nejlepší kombinace odlehčené slitiny s obdélníkovými výseky. Ručky hodin pohání švýcarský synchronní strojek na 220 V. Hodiny celkem váží 40 kg.

Zdroj: Tisková zpráva, Andrej Poliak