Značka Breitling, známá svým průkopnickým duchem v oblasti letectví, oznámila své partnerství s Climate Impulse, nejnovějším projektem švýcarského cestovatele, bojovníka za klima a ambasadora značky Bertranda Piccarda.
Piccard se v roce 2028 společně s Raphaëlem Dinellim zkušený námořník a zkušební pilot, chystají na první non-stop oblet Země v elektroletounu poháněným vodíkovými palivovými články.
„Breitling vždy stál v čele letectví a naše partnerství s Climate Impulse je dalším stupněm tohoto závazku. Podporou Bertranda Piccarda a jeho týmu se zasazujeme o budoucnost udržitelného letectví,“ řekl Georges Kern, CEO Breitling.
Let, který má trvat devět dní, se chystají podniknout v letounu s rozpětím křídel 34 metrů. Kabina je umístěna mezi dvěma nádržemi na zkapalněný vodík – každý s kapacitou 11 metrů krychlových.
Motory, každý s výkonem 270 koní, budou umístěny na nádržích. Celková váha letounu s palivem i nákladem má být 5,5 tuny. V letové výšce 3000 metrů má mít letadlo rychlost přibližně 180 km/h.
Piccard má dobrodružství ve své DNA. Jeho dědeček Auguste spolu s asistentem Paulem Kipferem 27. května 1931 vystoupali v balónu do výšky 15 781 m. Byl to první stratosférický let. A v roce 1960 Piccardův otec Jacques společně s Američanem Donem Walshem v batyskafu Trieste dosáhli jako první dna Mariánského příkopu (10 916 m).
ČTĚTE: Breitling si připomíná oblet Země v balónu
Nejedná se o první spolupráci značky Breitling a Bertranda Piccarda. Před pětadvaceti lety švýcarský dobrodruh podnikl non-stop oblet Země v balónu. A Breitling byl tehdy u toho. Letošní výročí připomínají hodinky Breitling Aerospace B70 Orbiter.
Andrej Poliak