První rychlostní zkouškou v neděli 3. ledna odstartovala rallye Dakar. V kategorii automobilů tým Rebellion Racing nestačil na první desítku. Český závodník Martin Prokop dojel na třetím místě se ztrátou tří minut na prvního Carlose Sainze.

Zhruba 50 km do cíle RZ1 figurovala dvojice Prokop a Viktor Chytka z BENZINA ORLEN TÝMU dokonce na průběžné první příčce. V cíli nakonec s nejrychlejším časem 3:05:56 slavili Carlos Sainz a navigátor Lucas Cruz z týmu X-RAID MINI JCW TEAM. O 25 vteřin pomalejší byli jejich týmoví kolegové Stéphane Peterhansel a Edouard Boulanger.

ZPRAVODAJSTVÍ Z KATEGORIE MOTOCYKLŮ ČTĚTE NA WWW.MOTOHOUSE.CZ SPECIAL DAKAR 2021

Martinu Prokopovi po projetí cílem došlo palivo a tak ho do bivaku odtáhl druhý Peterhansel, informoval server idnes.cz. „Bylo to úplně něco jiného než ten první rok. Hodně těžký, strašně těžký. Bylo tam spousta kamení, spousta rozbitých říčních úseků. Bylo to extrémně náročné na navigaci. Udělali jsme navigační chyby, ale ty jsme rychle napravili,“ řekl v cíli Martin Prokop. „Nakonec jsme měli čistou „erzetu“ a jestli ten výsledek je správný, tak je skvělý,“ nechal se slyšet Prokop při průběžném druhém místě.

První desítku uzavřel vítěz prologu Katařan Násir Attíja. Tým Rebellion Racing se v první „erzetě“ hledal. Romain Dumas ztratil více než půl hodiny a to stačilo na 29. místo. Jeho týmový kolega, šéf Rebellion Timepieces, Alexandre Pesci skončil 41.

Česko-slovenská posádka Miroslav Zapletal a Marek Sýkora dojela na dvacátém místě se ztrátou 23 minut a 32 vteřin. Další z Čechů Tomáš Ouředníček projel cílem první etapy na 44. místě se ztrátou 52:34.

41 D. RANDYSEK CZE MAN 9:37:25 6:20:38 0:00:00

V pondělí 4. ledna čeká na závodníky 2. etapa Biša – Vadí ad-Davásir o celkové délce 685 km. Z toho 457 km má délku měřený úsek.