Na mnichovském veletrhu IAA Mobility další výrobce z Číny oznámil plány pro uvedení svých vozů do Evropy. Šéf start-upu Avatr pan Tan Benhong pro Automotive News potvrdil, že by vozy v Evropě chtěli také vyrábět.

O možné lokalitě evropského závodu Avatr ještě nebylo rozhodnuto. Avatr je společným podnikem automobilky Changan, výrobce baterií CATL a společnosti Huawei vyrábějící mobilní telefony.

V Mnichově měl premiéru elektrický sedan Avatr 12 (výslovnost jedna-dvě). Ten svými rozměry více než pět metrů na délku spadá do kategorie Mercedes EQE či Tesla Model S. Loni Avatr představil SUV 11. Oba vozy byly navrženy v designovém centru v Mnichově.

Avatr 12 nemá zadní sklo. To nahrazuje zadní kamera. Šéf designu exteriéru Avatru Nicolas Guille uvedl, že to bylo plánováno již pro model 11, ale kvůli předpisům k tomu nedošlo. Mezitím se ale předpisy změnily a o zadní okno tak přišel model 12.

Odstranění zadního okna dalo designérům větší volnost, řekl Guille. „Jsou v tom technické výhody, estetické výhody a výhody v oblasti zkušeností,“ řekl pro Automotive News Europe. „Můžete si hodně hrát s proporcemi.“

O tom, který model Avatr uvede na evropský trh, nebylo také ještě rozhodnuto. „Musíme zjistit, které modely budou vhodné,“ řekl Benhong s tím, že do roku 2025 uvede automobilka další dva modely.

Andrej Poliak