Manufaktura Rolex na slavnostním ceremoniálu v Brooklynské hudební akademii v New Yorku oznámila jména pěti renomovaných mezinárodních umělců, kteří se zúčastní nového cyklu umělecké iniciativy Rolex Mentor and Protégé. Každý z nich bude po dobu dvou let mentorem nadějného začínajícího umělce.

V rámci programu 2023-2024 bude pět mezinárodně uznávaných umělců – El Anatsui (výtvarné umění), Bernardine Evaristo (literatura), Jia Zhang-Ke (film), Anne Lacaton (architektura) a Dianne Reeves (hudba) – poskytovat poradenství vybraným nadějným talentům. Stráví spolu dva roky tvůrčí spolupráce.

Visual Arts 2023-2024

EL ANATSUI & BRONWYN KATZ

Mentor: El Anatsui. Tento ghanský umělec pomohl nově definovat globální svět umění přítomností Afriky a zviditelnil ji svými monumentálními sochami a instalacemi, které se pohybují napříč malbou, textilem, sochařstvím a designem a zahrnují použití vody, větru, dřeva, hlíny, kamene, kovu, tiskařských desek, hliníkových víček od lahví a dalších nalezených materiálů.

EL ANATSUI & BRONWYN KATZ

Protégée: Bronwyn Katzová. Tato jihoafrická výtvarná umělkyně z Kapského Města, která se prosadila na mezinárodní scéně, je vyzdvihována pro své četné úspěchy. Do své uznávané, nuancované tvorby, která využívá nalezené přírodní materiály. V roce 2019 získala prestižní africkou cenu First National Bank Art Prize. Je zakládající členkou iQhiya, sítě 11 černošských umělkyň.

Literature 2023-2024

BERNARDINE EVARISTO & AYESHA HARRUNA ATTAH

Mentor: Bernardine Evaristo. První černoška a první Britka černé pleti, která získala prestižní Bookerovu cenu za rok 2019 za román Girl, Woman, Other (Dívka, žena, jiná), je autorkou deseti knih, které se zabývají africkou diasporou, a mnoha dalších krátkých beletristických, básnických, dramatických, esejistických a publicistických děl. Je předsedkyní Královské literární společnosti.

BERNARDINE EVARISTO & AYESHA HARRUNA ATTAH

The Protégée (Ochránkyně): Ayesha Harruna Attah. Tato senegalsko-ghanská autorka patří k nové generaci afrických spisovatelů, kteří se prosazují v literárních kruzích, vydala pět románů: (2009), Sobotní stíny (2015), Sto studní Salaga (2018), Hluboké modré mezi (2020) a Zainab bere New York (2022). Byla finalistkou Mezinárodní ceny Williama Saroyana.

Film 2023-2024

JIA ZHANG-KE & RAFAEL MANUE

Mentor: Jia Zhang-Ke. Je považován za jednoho z nejodvážnějších čínských filmařů současnosti. Jeho rané filmy, známé jako trilogie Shanxi, včetně prvního celovečerního filmu Xiao Wu (Kapsář, 1997), zachytily okamžiky proměn čínské společnosti. V roce 2006 získal Ťiaův kritikou oceňovaný snímek Zátiší Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách a vynesl mu titul nejlepšího režiséra na Asijských filmových cenách.

JIA ZHANG-KE & RAFAEL MANUEL

The Protégé: Rafael Manuel. Filipínský filmař, který v současnosti žije mezi Amsterdamem, Londýnem a Manilou, zakládá svou tvorbu na studiu filozofie a vizuální komunikace. Mezi jeho četná ocenění patří Stříbrný medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 2020, který Manuel získal za svůj krátký film Filipiñana. Je spoluzakladatelem mezinárodního uměleckého kolektivu a filmové produkční společnosti Idle Eye Productions.

Architecture 2023-2024

ANNE LACATON & ARINE APRAHAMIAN

Mentor: Anne Lacaton. Spolu se svým partnerem Jean-Philippe Vassalem byla jmenována laureátkou Pritzkerovy ceny za architekturu za rok 2021 a je mezinárodně uznávaná za návrhy, které maximalizují lidský a environmentální potenciál oboru a udržitelně využívají to, co již existuje.

ANNE LACATON & ARINE APRAHAMIAN

The Protégée: Arine Aprahamian. Libanonsko-arménská architektka a designérka prosazuje inovativní, cenově dostupnou a udržitelnou vizi budoucnosti prostřednictvím architektury. V roce 2018 založila s partnerem Adrianem Müllerem architektonické a designérské studio MÜLLER APRAHAMIAN. Studio působí v Bejrútu, Londýně a arménském Jerevanu a od té doby pracuje na špičkových budovách a návrzích i na pokrokových projektech s významnými designéry, umělci a institucemi.

Music 2023-2024

DIANNE REEVES & SONG YI JEON

Mentor: Dianne Reeves. Pětinásobná držitelka Grammy, uznávaná pro svou dechberoucí virtuozitu, improvizační mistrovství a jedinečný jazzový a R&B styl, je považována za přední světovou jazzovou zpěvačku. Její poslední album Beautiful Life získalo cenu Grammy za nejlepší jazzový vokální výkon a stejné ocenění získala již dříve za tři po sobě jdoucí nahrávky.

DIANNE REEVES & SONG YI JEON

The Protégée: Song Yi Jeon. Jihokorejská zpěvačka a skladatelka moderního jazzu je známá svým hypnotickým hlasem, který je přirovnáván k tvárnému nástroji beze slov, a také svými nedostižnými improvizacemi. V roce 2018 vydala své první album Movement of Lives.

Iniciativa Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative, která vznikla v roce 2002 s cílem podpořit předávání dovedností a znalostí v oblasti umění z jedné generace na druhou, ztělesňuje neustálou snahu hodinářské firmy o dokonalost, jejíž filozofii symbolizuje pojem „Perpetual“ (věčný, trvalý). Od svého vzniku se v rámci programu sešlo 63 dvojic prestižních umělců a mladých talentů z celého světa.

Zdroj: Rolex