Většinu z nás provázejí komiksy celý život. Chronologicky řazené obrázky vytvářející vlastní časovou osu událostí nám pomáhají vnímat děj příběhu už od útlého dětství. V období dospívání se však elementární kresby proměňují v dokonalé ilustrace vyobrazující charismatické hrdiny s vlastními propracovanými příběhy, historií a nezvratnými osudy. Každý z nich je osobitý, ať už je to nemilosrdný Lobo, nebo japonskou kulturu roztomilosti Kawaii znázorňující kočička Hello Kitty v růžovém. Které tikající klenoty však nejlépe vystihnou animované posedlosti?

Zaujmout. Hlavní cíl marketingových oddělení po celém světě je a byl vždy stejný. Jenomže jak? Jednou z cest, která se nabízí, je samozřejmě výstřednost. Jenže to, co někteří vnímají jako extravagantní komunikaci, mohou druzí vnímat jako tradiční cestu. A tak je to i s komiksovými hrdiny prolínajícími se se světem paradoxně vzdáleným – hodinářským. Vkus se země od země liší a diametrálně jinak jej vnímají i jednotlivé kontinenty. Například Čecha určitě nezaujme Romain Jerome s vyobrazenou kočičkou Hello Kitty na číselníku a myslím, že raději sáhne po speciální edici ocelových Reverso Dark Knight. Tu manufaktura Jaeger-LeCoultre odhalila v polovině roku 2012 při premiéře snímku Temný rytíř povstal, kterou režisér Christopher Nolan navázal již potřetí na příběhy Batmana, jejž už před ním skvěle zvěčnil například Tim Burton. Koneckonců právě otočné Reverso se ve filmovém zpracování objevily několikrát a vždy skvěle dotvořily charakter za každé situace elegantního Bruce Waynea. A stejně jako on se velmi snadno transformuje v neúprosného strážce noci, tak i hodinky pouhým otočením pouzdra mění svůj charakter a odhalují legendární symbol netopýra. Ten by však nikdy nevznikl, kdyby nebylo společnosti DC Comics a kreslíře Boba Kanea.

Detektivní DC Comics

Americké komiksové království DC Comics dnes vlastní gigant Warner Bros Entertainment, jenž je zřejmou zárukou úspěchu. Hrdinové, kteří se začali objevovat na stránkách magazínů nakladatelství už od roku 1934, jen tak z dohledu nezmizí. Vždyť jen samotný Superman, vytvořený Jerrym Siegelem a Joem Shusterem, se na stáncích objevil už v roce 1938 a Batman v rámci napínavých detektivních příběhů jen o rok později. Mezi nejmladší však nepatří ani Green Lantern, Flash či tým Justice League of America. Pokud opomeneme poklony ze světa dětských švýcarských hodinek Flik Flak, gigantu Swatch a dnes americké značky Invicta, tak si kreslených ikon ve světě hodinek nikdo moc nevšímá. Výjimku však tvoří avantgardní Romain Jerome, který se s DC Entertainment spojil a na počest temného knížete nočního Gotham City vytvořil hned několik limitovaných edic. Každou svým způsobem jedinečnou. Zatímco první s příznačným jménem Batman-DNA oslavovala 75 let existence hrdiny, druhá edice ještě o něco extravagantnějším způsobem vycházela ze vzhledu Batmobilu, Pro tento model s označením Spacecraft Batman navíc vznikl i speciálně upravený strojek indikující čas skokově, retrográdním způsobem na lineární stupnici kryté nízkým plátem safírového skla. Výsledný efekt je pro sběratele komiksů fantastický. Do temných uliček Gotham City se navrací značka i letos. Na sklonku roku totiž nabídne řadu Arraw s tematikou padouchů, ve které vždy ve stokusových edicích potěší extrovertní „záporáci“. Nejžádanější fanouškovskou řadou bude zajisté chronograf věnovaný úhlavnímu nepříteli Batmana, The Joker. Ten se objevil poprvé už v roce 1940, kdy jeho make-up a karty s hranami ostrými jako břitva doslova šokoval. K jeho psychopatickému jednání skvěle ladí možnost párování fialového, barvě údajně určené citově nevyzrálým, a zářivě zeleného řemínku. Motiv klauna se v hodinkách objevuje v podobě laserových rytin zdobících titanové pouzdro a na protiváze sekundové ručky chronografu. Srdce, kára, piky a kříže pak nechybí na vloženém číselníku mimostředné vteřinky. Portrét chemii milujícího gangstera se sadistickým smyslem pro humor, vytvořeného dvojicí Bob Kane a Bill Finger, nechybí ani na dýnku. Jak by asi vypadaly hodinky klanící se jeho perverzně sexy asistentce Harley Quinn z ateliéru RJ? Uff…

Zadní strana hodinek Reverso manufaktury Jaeger-LeCoultre nabízí dostatek prostoru pro individualizaci. Zákazník si tak může nechat namalovat či vyrýt jakéhokoli oblíbeného hrdinu či jeho logo. V případě Batmana se tak stalo při premiéře třetího snímku ságy Temný rytíř.

No nic… A další vánoční překvapení? Model Two Face. Ten lze rozpoznat na první pohled. Stejně jako státní návladní Harvey Dent, kterému kyselina rozleptala obličej a v pozici soudce-kata bojuje proti Batmanovi, nesou titanové hodinky šrámy specifického dualismu. Pravá část je skeletovaná a pískované pouzdro asociuje kyselinou leptaný vzor, který je přiznaný i na řemínku. Levá část hodinek je pak uhlazená a jediné, co zvýrazňuje jemně kartáčované pouzdro a stylově zrnitý číselník, je mince, kterou používá Dvě tváře ke svému pokřivenému způsobu života a rozhodování. Jak ďábelsky prohnané…

Vlastenecký Marvel

Autoři Joe Simon a Jack Kirby vytvořili vlasteneckého hrdinu Captain America v průběhu druhé světové války. Na trh se dostal v březnu 1941 a o jeho záštitu se postarala americká společnost Timely Publications. Že vám jméno nic neříká? Není divu. Její název dávno vymizel, nicméně se jedná o předchůdce legendárního domu Marvel Comics, který od roku 1961 řídil Stanley Lieber. Tento legendární muž, známý spíše jako Stan Lee, dokázal z malého vydavatelství vytvořit obří impérium, které pro svůj nesmírný vliv nakonec pohltil konglomerát Walt Disney Company. K tomu bylo zapotřebí nejdříve vytvořit pár superhrdinů. S tím nebyl problém, vždyť jako redaktor vydavatelství působil už dvacet let, a tak zrodu legendárního Spider-Mana nemohlo stát nic v cestě. O své slovo se přihlásil také Iron Man, Thor, Doctor Strange, X-Man či dnes slavní Avengers, kteří z muže z chudé rodiny, jenž se původně živil psaním nekrologů a lékařských zpráv v centru výzkumu tuberkulózy, vytvořili úspěšného scénáristu a producenta. Puncem jeho úspěchu budiž vyprodané kinosály, ale také ocelový Rolex Datejust na Oyster tahu. A jeho hrdinové? Po úspěšné sérii hodinek s Batmanem zkusil své štěstí mezi sběrateli opět ženevský Romain Jerome. Tentokrát však nevsadil na dekoraci číselníku a její ledově modrou luminiscenci, ale raději na strukturu populárních skeletonů – ovšem po svém. Moderní skeleton, jehož můstky vytváří strukturu pavučiny, nesou podobiznu červeného pavouka, kterým se pyšní oblek Petera Parkera. Jehož červené tělo však v tomto případě střeží pérovník, zatímco dva páry nohou svírají setrvačku. Jací hrdinové přilákají příště?

Horologické ztvárnění Batmobilu se podařilo značce Romain Jerome vskutku na výbornou. Z čelní strany hodinek lze odečítat skokově indikované hodiny na retrográdní stupnici, zatím co minuty jsou v horní části profilovaného titanového pouzdra v kruhové výseči.

Zelení Kermit i Hulk

Kdo by neznal přezdívky některých sběrateli vyhledávaných hodinek? Pojmem Batman je označována kombinace modré a černé na lunetě, kterou se nejčastěji chlubí Rolex GMT-Master II. Zelenou lunetou se pro změnu chlubí Kermit a Hulk, ale jaký je rozdíl? Podle žabáka Kermita, hlavního hrdiny pořadu Sezame, otevři se (Sesame Street) a Muppet Show, jsou přezdívané ocelové Rolex Submariner zhotovené v roce 2003 v rámci oslav půl století legendární řady. Znamená to tedy, že jejich luneta je ještě zhotovená z hliníku a zbytek modelu vychází z tradičních proporcí modelové linie ref.: 16610, takže disponuje černým číselníkem, tradičním Oyster pouzdrem a tahem. Pod označením Submariner 16610LV se oficiálně přestal vyrábět v roce 2010, kdy jej nahradil v kolekci daleko robustnější Hulk. Se šestičíselným kódem 116610LV se ohlásilo nové monstrum rodiny Submariner, které je stejně jako nová generace „Subů“ odolnější a mohutnější. Širší nožky a ochrany korunky umocnily jinak stejně velké 40mm pouzdro, zelená luneta byla nově upečena z patentované keramické sloučeniny Cerachrom a temný číselník nahradil magicky zelený. Po hrdinovi pocházejícím z dílny Marvel, kde jej duo Stan Lee a Jack Kirby stvořilo v roce 1962, jsou tak pojmenovány v současné době stále hojně sběrateli vyhledávané Submarinery. Navíc jako by nesly původní myšlenku, kterou se nechalo duo Stan Lee a Jack Kirby v roce 1962 inspirovat. Fascinovala je transformace, a tak byl předobrazem komiksového hrdiny Golem, Frankenstein či Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda. V našem případě se však z komického žabáka vyklubalo zelené vraždící monstrum.

Pop Culture

Komiksové příběhy zlákaly mnoho velikánů říše horologie, jako třeba manufakturu Cartier, která sáhla po tomto formátu při uvádění svých Ballon Bleu na trh. Inspirovala se i dánská dvojice Linde Werdelin, jež nechala duo Dominique Bertail a Thierry Smolderen vytvořit několik dílů akčních komiksů The Perfect Five, ve kterých se hlavní hrdinové spoléhají na své hodinky. Slavné postavičky jsou ale téměř všude kolem nás. Například ruské Vostok Amphibia si pospíšily a na sklonku tohoto roku uvedly stokusovou edici „potápek“ oslavující padesát let seriálu Jen počkej, zajíci!, který se dočkal i komiksové podoby. Velký příběh dotváří také Tintinova dobrodružství belgického autora Hergého. Jeho tvář se sice objevila na hodinkách Swatch, nicméně jeho jméno je spjaté spíše s ikonickým chronografem Omega Speedmaster (ref.: 311.30.42.30.01.004) z roku 2013. Tento model však bohužel nese pouze jeho přezdívku. Proč? Původně měly hodinky s červeno-bílým šachovnicovým vzorem lemujícím číselník nést také podobiznu Tintina a jeho rakety, se kterou se vydal do vesmíru. Tato animace neměla chybět na černém číselníku a na dýnku, nicméně rodina Remi (Hergé se celým jménem jmenoval Georges Prosper Remi) na poslední chvíli projekt zastavila. Omega se tedy rozhodla odhalit model alespoň ve variantě Racing, ale i tu stáhla z trhu během pár let. Stihla tak vyrobit méně než 2000 kusů, což zhruba odpovídá objemu skladu zhotovených číselníků. Není divu, že dnes patří mezi velmi žádané…

Bígl jako talisman

Poetický psí spisovatel Snoopy patří spolu s líným Garfieldem od Jima Davise (na číselníku hodinek jej opět zvěčnila Invicta, a to hned několikrát) mezi bezpochyby nejslavnější postavičky amerických komiksů publikovaných na novinových stránkách, tak zvané stripy. Charles Monroe Schulz z něho vytvořil hlavní postavu svého seriálu Peanuts, který vycházel neuvěřitelných padesát let a objevil se ve víc než 2600 denících. Ve společnosti svých čtyř bratrů a sestry lze jeho siluetu spolu s jeho téměř vždy bezradným páníčkem Charliem Brownem obdivovat i na číselnících flyback chronografů hongkongského producenta Undone. Tato značka, specializující se na personalizaci a následný prodej prostřednictvím e-shopu a sociálních sítí, připravila kolekci The Urban „One World“ Chronograph čítající šest různých limitovaných edic využívajících hybridní mecha-quartzové strojky z dílny Seiko Insruments (VK61 a VK64). Ty zaujmou nejenom slavnými postavičkami na číselníku a kompletním vyobrazením všech kamarádů na transparentním dýnku, ale také krabičkou ve tvaru slavné červené boudy, na jejíž střeše žije kreativec Snoopy. Jeho postava je však daleko více spjatá s jinou hodinářskou značkou. K té se dostal prostřednictvím speciálního ocenění NASA, které tato vládní agentura uděluje už od roku 1968 za výjimečné zásluhy. Stříbrný odznak Silver Snoopy Award vychází svým vzhledem z obrázku, který pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zdarma nakreslil právě Charles M. Schulz, a navíc jej následně využil ve své práci, aby projekt amerického vesmírného programu zpropagoval. Do světa špičkových chronografů se Snoopy poprvé dostal v roce 2003, a to díky ocelovým Omega Speedmaster Professional „Snoopy Award“, nesoucím podobiznu slavného bígla, který byl vybraný jako ikonický hlídající pes, také na dýnku. Omega totiž sama ocenění „Stříbrného Snoopyho“ získala už v roce 1970 a hodinky limitované 5441 kusy odhalila v rámci 33. výročí. Proč 5441 kusů? Číslo bylo odvozené od délky průběhu mise Apollo 13, která trvala 142 hodin, 54 minut a 41 sekund. A právě díky této výpravě, které chronograf v nouzi po výbuchu kyslíkových nádrží pomohl v bezpečném návratu zpět do atmosféry a následně na zem, získala švýcarská legenda své ocenění. Podruhé se Snoopy objevil na číselníku hodinek Omega Speedmaster Professional v roce 2015, a to s přízviskem Apollo 13 Silver Snoopy Award. Speciální edice připomínající 45. výročí mise Apollo 13 přinesla příznačně 1970 chronografů, které byly beznadějně vyprodány už první den basilejského veletrhu. Zatímco první edici doprovázel slogan „Eyes on the stars“, novinku definovalo heslo „Failure is not an option“. Na stupnici lemující číselník navíc přibyla vyznačená škála a nápis „What could you do in 14 seconds?“ odkazující právě na misi Apollo 13. Krásným detailem je pak dýnko vytvořené z plochy modročerného smaltu se stříbrným prachem, na jehož ploše je vyvedená podobizna Snoopyho s helmou – přesně dle vzhledu ocenění. Právě pro náročnost výroby zadního víčka se dodávání modelu protáhlo z roku 2015 v mnoha případech až do 2016.

Skrytá tvář

Obrana Země před vesmírnými vetřelci by se neměla podcenit. To si vzal za své Eiji Tsuburaya, který v roce 1966 v Japonsku uvedl na televizní obrazovky svého seriálového hrdinu. Tím byl ambiciózní Hayata, který ačkoli patřil do speciálního týmu bojujícího s monstry, skrýval před svými přáteli jedno malé tajemství. Na tři minuty se dokázal stát gigantickým mimozemšťanem bojujícím proti invazi jiných druhů. Ano, jeho jméno je Ultraman. Ten se dočkal nejenom komiksového zpracování, ale samozřejmě také svých hodinek – ačkoli až letos. Dopomohl k tomu projekt #SpeedyTuesday a v pořadí druhá edice chronografů představených díky neuvěřitelnému vlivu portálu Fratellowatches. Jejich předobrazem byly klasické Omega Speedmaster s oranžovou centrální ručkou (ref.: ST 145.012-067) z roku 1968, které se objevily v prvním filmovém zpracování z roku 1971, Návrat Ultramana, které volně navazovalo na kaiju seriálovou řadu. Letošní edice 2012 kusů (mimo jiné vyprodaná za necelou hodinu) však není pouhou reedicí. Ocelové Speedy Tuesday 2 Ultraman mají temně černý číselník s historickým logem Omega, tmavě oranžové detaily na minutové škále, ale hlavně černou luminiscenční vrstvou zvýrazněnou siluetu japonského hrdiny, která se v oranžové barvě rozzáří v poli mimostředné vteřinky až za tmy. Praktické je také zvýraznění tříminutového úseku na sčítači chronografu, který byl dodáván v dárkové kazetě šestiúhelníkového půdorysu asociující futuristický stůl s neznámými silami bojující skupiny Monster Attack Team.

Roztomilá manga

Kreslené seriály a komiksy patří v Japonsku samozřejmě k něčemu neodmyslitelnému – k něčemu, s čím se budete potýkat na každém kroku. Přestože o první televizní reklamu ve světě se postarala v roce 1941 Bulova, v zemi vycházejícího slunce to bylo o něco později Seiko. To se na první privátní televizní stanici objevilo se svou reklamou na budíky až roce 1953. Samozřejmě byla animovaná. Svět animé ve světě horologie má zde tedy své pevně zapuštěné kořeny, ze kterých trh těží dodnes. Samozřejmě se objevují velcí švýcarští hráči, kteří jej rádi využívají a bojují o svou pozornost na přesycených trzích Tokia. Krásným příkladem je privátně vlastněný Perrelet, který podkladový číselník svého konceptu Turbine zkrášlil trojicí různých motivů hentai – japonských erotických obrázků ve stylu manga. Pro některé Japonce zvrácené, jinými obdivované – kontroverzí k úspěchu! Jinou cestou se vydal pak třeba Romain Jerome, který pro legendární Pokémony zhotovil monstrózní tourbillon, na jehož číselníku nedominuje nikdo jiný nežli zářivě žlutý Pikachu. Tomuto hrdinovi komiksů, počítačových her, sběratelských kartiček a seriálů byly věnované dokonce i samostatné kolekce skutečně výtečně zpracovaných hodinek. Opravdové hrdiny si však nechávají místní značky pro své lokální afficionados. Tím nejvyhledávanějším je bezpochyby Astro Boy. Hodinky Seiko nesoucí podobiznu androida s lidskými vlastnostmi, kterého zpracoval poprvé Osamu Tezuka v roce 1952 pod jménem Mighty Atom, byly totiž vyrobeny v ocelovém pouzdře Galante pouze pro japonský trh, a to navíc v pouhých 150 exemplářích. Od doby jeho uvedení se po něm doslova zaprášilo a jen zřídkakdy se objevuje na internetových aukcích. Další místní ikonou je pak Golgo 13, jejž vytvořil Takao Saito v roce 1969, mapující život profesionálního zabijáka jménem Duke Togo. Tomuto nájemnému odstřelovači věnovalo Seiko hned několik speciálních edic, jako jsou temně černé „potápky“ Marinemaster 300 Golgo 13 Tuna, digitální Golgo 13 EPD s e-ink displejem anebo modely Land, Sea a Air Prospex. Konkurenční Casio šlo trochu jinou cestou, a to komerčnějších projektů. Stejně jako Seiko se hodinky G-Shock samozřejmě objevují v místních komiksech, koneckonců při jejich uvedení na trh je právě komiks mapující jejich vznik doprovázel a dlouhou dobu nechyběl ani u edice Frogman a Mudman. Fanouškové japonské mangy Dragon Ball, hrdiny ilustrovaného Akirou Torijamim, potěší několik sérií modelů G-Shock, ostatně stejně jako posluchače virtuální britské kapely Gorillaz. Asi největším hitem letošního roku je však Transformers. Ten bude slavit v příštím roce 35 let své existence, což je výročí, jež si G-Shock připomíná letos. Vzniklá kooperace oslavující dílo vytvořené trojicí Takara Tomy, Bob Budiansky a Nobuyuki Okude pro hračkářský gigant Hasbro, a to jak ve formě hraček, tak komiksů a seriálů, přináší speciální edici nerozbitných červeno-modrých hodinek DW-6900TF integrovaných do těla skládacího Optima Primea. Prostě #musthave!