Ve středu 9. listopadu se světu představil nový elektromobil Volvo EX90. Švédská automobilka v čínských rukách jej odhalila v centru Stockholmu. Do roku 2030 chce Volvo vyrábět jen elektromobily.

Nové sedmimístné, plně elektrické SUV, je třetím elektromobilem v portfoliu značky. „Zvyšuje naše standardy v oblasti bezpečnosti a udržitelnějšího životního stylu: nové Volvo EX90 představuje začátek nové éry naší společnosti, v níž určujeme rozhodující směr k plně elektrické budoucnosti,“ stojí v prohlášení automobilky.

Volvo EX90 se bude od příštího roku vyrábět v USA a později také v Číně. Cílem Volva je, aby do té doby byly tyto dva výrobní závody klimaticky neutrální. Automobilka jako celek plánuje dosáhnou uhlíkové neutrality do roku 2040.

Švédská automobilka tradičně klade velký důraz na bezpečnost. Volvo EX90 je vybaveno neviditelným bezpečnostním štítem, který zajišťují nejnovější technologie snímání uvnitř i zvenčí. Nejmodernější senzory, jako jsou kamery, radary a lidary odesílají data do výkonné řídicí jednotky, kde NVIDIA DRIVE spouští vlastní software společnosti Volvo Cars a vytváří 360stupňový pohled na svět v reálném čase.

Volvo EX90 je díky své zcela nové, vlastnoručně vyvinuté plně elektrické technologické základně dokonalým společníkem pro udržitelnější rodinný životní styl. Na jedno nabití ujede podle testovacího cyklu WLTP až 600 kilometrů bez emisí z výfuku a z 10 na 80 % se nabije přibližně za 30 minut.

Dva elektromotory s permanentními magnety, které dohromady dosahují výkonu 380 kW (517 k) a točivého momentu 910 Nm, čerpají energii ze 111kWh baterie. V kombinaci se zcela novým podvozkem tak vzniká skvělý a plynulý zážitek z jízdy.

Andrej Poliak