Vidět a být viděn. K tomuto letitému heslu BESIPu můžeme v nové éře elektromobility sebevědomě přidat: Slyšet a být slyšen. Elektromobily musí povinně vydávat zvuk od roku 2019. Otázkou je jaký? V případě vozů BMW je to zvuk, na kterém spolupracoval oscarový hudebník Hans Zimmer.

Jednou z mnoha výhod elektromobilů je nízká míra hluku při jejich provozu. To je ale výhoda pro posádku, nikoli pro chodce či cyklisty. Auta na elektřinu proto podle nařízení Evropské unie musí mít od července 2019 zařízení, které při jízdě vydává zvuk.

Zařízení musí být aktivní při couvání a jízdě do 20 km/h. V jiných situacích jej řidič může deaktivovat. Od příštího roku se toto nařízení bude vztahovat také na elektromobily vyrobené před červencem 2019. Směrnice nicméně přesně nespecifikuje, o jaký zvuk se má jednat. Automobilky proto na vývoji toho svého zvuku intenzivně pracují.

Zvukový designér Renzo Vitale a skladatel Hans Zimmer ve studiu v Los Angeles
Zvukový designér Renzo Vitale a skladatel Hans Zimmer ve studiu v Los Angeles

Mnichovská automobilka BMW za tímto účelem angažovala hvězdného hudebního skladatele Hanse Zimmera, který patří k předním tvůrcům filmové hudby. Od roku 1989 má na svém kontě již deset nominací na Oscara, například za filmy Rain Man (1988), Gladiátor (2000) nebo Dunkerk (2017). Zlatou sošku získal za hudbu k animovanému snímku Lví král (1994).

Zvukový designér Renzo Vitale a studie BMW Vision M NEXT
Zvukový designér Renzo Vitale a studie BMW Vision M NEXT

Zimmer začal na novém zvuku pro vozy BMW spolupracovat s Renzem Vitalem, zvukovým designérem BMW Group, na konci roku 2019. „Vždy jsem byl fanouškem BMW. Jako kluk jsem podle zvuku přijíždějícího BMW poznal, že se moje matka vrací domů,“ řekl Zimmer.

Výsledkem jejich spolupráce byl zvuk, který BMW představilo pod názvem Iconic Sounds Electric. Futuristický zvuk mohli příznivci značky poprvé slyšet ve studii BMW Vision M NEXT. „Navrhování budoucího akustického prostředí lidí vidím nejen jako privilegium, ale především jako velkou zodpovědnost,“ řekl Vintale.

BMW Concept i4
BMW Concept i4

Letos v březnu mnichovská automobilka v rámci on-line prezentace ve světové premiéře představila studii Concept i4. Také na zvuku této studie spolupracovali Zimmer a Vintale. Jejich společně vytvořený zvuk budou mít všechny elektromobily a plug-in hybridy BMW od července 2020.

Koncert Hanse Zimmera v Praze

Hans Zimmer se v roce 2021 vrátí na pódia v rámci nově oznámeného evropského turné. K němu se připojí živá kapela, orchestr a pěvecký sbor. Uvede jak skladby z oblíbených filmů včetně Lvího krále a Interstellar, tak i z novějších snímků Dunkerk nebo X-Men: Dark Phoenix.

13. 2. 2020, O2 arena, Praha