V březnu se manželský pár Chris a Julie Ramseyovi vydá na desetiměsíční výpravu od magnetického severního pólu k jižnímu pólu. Na cestu vyrazí v upraveném elektromobilu Nissan Ariya.

Chrisovi a Julii Ramseyovým nejsou výzvy v oblasti elektrického pohonu cizí. Posledních 10 let testují limity elektrických vozidel a stali se prvními lidmi, kteří absolvovali náročnou 17 000 km dlouhou Mongolskou rallye v elektrickém vozidle, vlastním Nissanu Leaf.

Nyní před sebou mají více než 27 000 kilometrů dlouhou výpravu Nissan Pole to Pole přes tři kontinenty. Na úpravách elektrického SUV Ariya s Nissanem spolupracovala společnost Arctic Trucks, která se specializuje na stavbu expedičních speciálů.

Úpravy vozu byly záměrně minimální, nedošlo k žádným změnám baterie ani pohonného ústrojí. Nejzřetelnějším rozdílem je úprava odpružení a přidání 39palcových pneumatik v kombinaci s e-4ORCE, pokročilým elektrickým řízením všech kol od Nissanu.

„Plánování a příprava expedice Pole-to-Pole byly v posledních čtyřech letech velkou součástí našeho života, takže se opravdu těším, až expedice v březnu začne,“ řekla novinářům Julie. Posádka má pro zachycení přírodních krás k dispozici dron. Chris, jakožto velký milovník kávy, má v zadní části vozu kávovar na espresso.

Chris a Julie budou dobíjet vůz v polárních oblastech pomocí inovativní přenosné nabíjecí technologie. Budou táhnout prototyp přívěsu s lehkou větrnou turbínou a solárními panely a k nabíjení baterie vozu budou využívat silného větru a dlouhého denního světla.

Andrej Poliak