Export švýcarských hodinek za prvních pololetí letošního roku atakoval hranici 12 miliard švýcarských franků. V meziročním srovnání tak export rostl o 11,9 procent. Vyplývá to ze statistiky Federace švýcarského hodinářského průmyslu (Fédération de I’industrie horlogére suisse FH).

Silná poptávka po švýcarských časomírách byla po celém světě s výjimkou trhů v Číně v Hongkongu, které se potýkaly s trvajícími protipandemickými restrikcemi.

Vývoz švýcarských hodinek v období od ledna do června 2022 dosáhl 11,9 miliardy franků, což představuje nárůst o 11,9 % ve srovnání s prvním pololetím roku 2021. Zatímco 70 % tohoto nárůstu pochází z mechanických hodinek z drahých kovů nebo oceli, k celkovému vzestupnému trendu přispěly i ostatní kategorie.

Měsíční statistiky 2022
červen
květen
duben
březen
únor
leden

Prognózy pro švýcarský hodinářský průmysl na rok 2022 zůstávají optimistické, a to i přes celkově méně příznivý výhled a vyšší míře nejistoty. Hodinky budou i nadále těžit z udržitelné poptávky a přitažlivosti trhu s luxusním zbožím.

Na obrat odvětví však bude mít vliv několik překážek, jako například potíže s dodávkami surovin a investicemi, rostoucí náklady na energie a dopravu, problémy s financováním, které se projevují na trhu, a nedostatek pracovních sil a silný švýcarský frank.

Andrej Poliak