Dynamický sport pro tvrdé chlapy (a ženy). Je pověstný kolektivním duchem, absencí manýrů hvězd, simulačních scén a dalších nešvarů masových sportů. Utkání ragby jsou mimořádně napínavá. V poslední době obliba této hry raketově roste i v našich zemích. Podíváme se, jak je tento sport propojen se světem hodinek.

Říká se, že ragby jako sport vzniklo na škole v anglickém městě Rugby kolem roku 1823, když mladý kluk William Webb Ellis upravil pravidla fotbalu tak, že vzal míč do ruky, aby jej dopravil do brány. Různé variace tohoto sportu se pak s nadšením ujaly na univerzitách v Oxfordu a Cambridge. První pravidla se ustálila roku 1846 a první mezinárodní zápas se odehrál 27. března 1871 mezi Anglií a Skotskem.

Díky výrazné přítomnosti Angličanů se sport začal prosazovat i v jiných zemích, především v anglických koloniích na jižní polokouli. Na Novém Zélandu, zemi ragby zaslíbené, se začaly formovat týmy nazývané Pakehas (tj. „Evropané“) už od roku 1872. Hráli v nich kolonisté, vojáci i Maoři. Někde zde leží i počátek nejslavnějšího týmu All Blacks, Novozélanďanů, kteří ve svém rituálním bojovém tanci Haka ctí původní domorodé tradice a vyvářejí tak svérázný kolorit šampionátů na vrcholné úrovni.

JeanRichard

Mezi značky nejsilněji spjaté s ragby patří JeanRichard. Několik let podporuje tradiční francouzský klub Racing Metro 92, založený už roku 1882. Na jeho počest vznikla speciální edice stěžejního sportovního modelu Terrascope s názvem Terrascope Racing Metro 92, s decentně umístěným plastickým logem klubu ve spodní části číselníku. Kromě dynamiky a síly, která je ragby vlastní a projevuje se i na tvarech hodinek Terrascope, je zde ještě jeden společný jmenovatel obou – hodinářské značky i ragby. Stejně jako legendární hodinář Daniel Jean-Richard, zakladatel hodinářské tradice ve švýcarské oblasti Neuchâtel v 17. století, kladl důraz na vzdělávání nových generací, tak i legendární klub provozuje několik škol ragby, kde se tento sport a jeho hodnoty předávají dál.

JeanRichard Terrascope Racing Metro 92
limitovaná edice 130 kusů | kartáčovaná ocel / ø 44 mm | šroubovací víčko | vodotěsnost 100 m | hodiny, minuty, vteřiny, datumové okénko | strojek JR60 (základ ETA), automatický nátah, rezerva chodu 38 h | rhodiované indexy

U JeanRicharda ve snaze být co možná „nejragbyovější“ značkou zašli však mnohem dál. Předloni si pořídili celý tým ambasadorů – devět hráčů z francouzské ligy. Do týmu patří Vincent Clerc, Brice Dulin, Gaël Fickou, Fabrice Estebanez, Juandre Kruger, Benjamin Lapeyre, Maxime Machenaud, Jérémie Maurouard a Pascal Papé.

Graham

Tradiční setkání šesti nejvýznamnějších ragbyových zemí Evropy s názvem Six Nations (oficiálně „RBS 6 Nations“) je klání, kde se setkávají reprezentace Anglie, Francie, Irska, Itálie, Skotska a Walesu. Několik let byla oficiálním časoměrným partnerem této prestižní události anglická značka hodinek Graham, vyráběných ve Švýcarsku.

Všichni rozhodčí turnaje dostali v rámci partnerství speciální model Graham Chronofighter Oversize Referee. Detaily masívních hodinek čerpaly inspiraci ze světa ragby: subčíselník malé vteřinovky na pozici 3 symbolizuje 6 týmů, za proskleným víčkem pouzdra je patrné oficiální logo soutěže.

Protože tvůrci předpokládali, že rozhodčí budou hodinky opravdu nosit při výkonu svého povolání, je tu několik prvků, které jim mělo nošení přerostlých hodinek usnadnit: titanové pouzdro snižuje hmotnost 47mm hodinek na přijatelnou úroveň, číselníky a subčíselníky jsou velmi dobře čitelné a přehledné, minutový sčítač chronografu navíc umožňuje spolehlivě odměřovat 40minutové poločasy. Dobré čitelnosti časových údajů během zápasu také prospívá oboustranná antireflexní úprava safírového skla. Velké tlačítko, či spíše páka, chronografu umožňuje rychlé ovládání pouze hmatem. Páka je navíc pogumovaná, aby nedocházelo ke zraněním.

Graham Chronofighter Oversize Referee
limitovaná edice 250 kusů | ocel | ø 47 mm | hodiny, minuty, vteřiny, chronograf, datumové okénko | strojek Chronograf Calibre G1735 s automatickým nátahem a rezervou chodu 48 h | vodotěsnost 100 m | 7950 CHF

Nejnovější spolupráce značky Graham v oblasti ragby je volba anglické hvězdy Chrise Ashtona jako svého ambasadora. Ashton hraje za klub Northampton Saints a pravidelně dostává ocenění za herní produktivitu. Nosí hodinky Graham Swordfish Booster v modrém provedení.

Velké hodinky Graham jsou mezi mohutnými muži se šišatým míčem velmi oblíbené. Mezi další ambasadory značky z oblasti ragby patří Dimitri Szarzewski (Francie), Mike Tindall (Anglie), Lewis Moody (Anglie) a John Smith (Jižní Afrika).


Graham Swordfish Booster
Ref.: 2SWBS.U04R | ocel / ø 48 mm | hodiny, minuty, vteřiny, chronograf | strojek Calibre G1710 s automatickým nátahem, bi-compax chronograph, rezerva chodu 48 h | 11 800 USD

Bulgari

Ragbyové hodinky má v portfoliu i Bulgari. Dlouhodobě spolupracuje se slavným novozélandským týmem All Blacks. Inspiraci čerpá ze symboliky maorských motivů a znaku klubu, jehož historie sahá do roku 1905. Model Bulgari Chronosprint Endurer All Blacks vychází z originální kolekce navržené Danielem Rothem. Hodinky s masívním (56 x 51 mm) ocelovým pouzdrem s černou úpravou DLC mají černý číselník s decentním plastickým maorským motivem. Na víčku hodinek je vyvedeno logo klubu. Dobře maskovaný chronograf má jediný sčítač na pozici 6. Hodinky pohání strojek DR1306 s automatickým nátahem.

V roce 2011, po zemětřesení u města Christchurch, se ragbyová komunita semkla a zorganizovala charitativní dražbu, aby podpořila oběti přírodní katastrofy. Společnost Bulgari věnovala speciální kus těchto hodinek s názvem Chronosprint Endurer All Blacks „Christchurch“, na nichž bylo vyryto datum pohromy. Vydražily se za cenu 24 000 Eur, což byla téměř polovina veškerého výtěžku aukce.

Bulgari Chronosprint Endurer All Blacks
Ref.: 101906 BRE56BSBVDCHS/AB | ocel s DLC úpravou / 56 x 51 mm | strojek DR1306, chronograf s automatickým nátahem, rezerva chodu 45 h | vodotěsnost 100 m | 10 499 EUR

S bílým číselníkem si hodinky All Blacks Daniel Landa nekoupí, ani kdyby tancoval Haka.

V loňském roce značka Bulgari představila nové hodinky odkazující na partnerství s nejslavnějším ragbyovým týmem All Blacks. Bulgari Octo All Blacks 100 Club vycházejí z ikonické série Octo navržené Géraldem Gentou. Pouzdro je opět ocelové s úpravou DLC a antracitový číselník nese motiv Tā Moko, významný symbol pro maorskou kulturu, klub All Blacks i Nový Zéland obecně. Tā Moko je vlastně maorské zdobení těla a obličeje. Od tetování se liší tím, že pokožka se namísto propichování vykrajuje pomocí dlátek „uhi“ a po provedení vzoru na ní zůstávají drážky.

Hráči, kteří odehráli 100 a více utkání (dosud pouze Richie McCaw, Tony Woodcock, Daniel Carter a Keven Mealamu), obdrží speciální edici hodinek se svým jménem na víčku pouzdra. Tato speciální edice nazvaná Octo All Blacks 100 Club se pochopitelně v katalogu dárkových předmětů All Blacks nevyskytuje…

Tissot

V posledních letech se sponzoringu časomíry Six Nations ujala značka Tissot. U této příležitosti představila novou verzi svého populárního quartzového modelu PRC 200. Model nazvaný Tissot PRC 200 6 Nations má oproti standardnímu modelu na víčku pouzdra gravírované logo Six Nations a modrý pásek.


Tissot PRC 200 6 Nations
Ref.: T055.417.17.017.01 | ocel / ø 42 mm | strojek Chronograf Quartz ETA 805.112 | vodotěsnost 200 m | 350 GPB

TAG Heuer

TAG Heuer byl oficiálním partnerem světového šampionátu v ragby v roce 2011 a o rok později rovněž sponzorem hráčské asociace ragby. Na nabídce značky to však nezanechalo výraznější vliv. Vznikla pouze edice nevýrazného modelu Aquaracer (Ref.: WAP2013.BA0830) s logem RFU (Rugby Football Union) na číselníku. Pro značku angažovanou v masovějších sportech nejspíš ragby není prioritou.

Alexandre Meerson

Několik hodinářsko-sportovních partnerství se rozvíjí v oblasti menších značek. Za zmínku stojí spolupráce australského nadějného hráče Adama Ashley-Coopera s mladou britskou značkou Alexandre Meerson. Líbivý „Swiss made“ model Meerson D15 Mk-1 GMT, který z partnerství vzešel, je poháněn švýcarským strojkem s automatickým nátahem.

Odkazy:
www.rugbyunion.cz
www.ragby.cz
www.rugbyleague.cz