Průzkum Jižního oceánu je primární misí projektu Polar Pod expedition, jehož partnerem se stala švýcarská manufaktura Hublot.

Výrobce luxusního hodinek spolupráci uzavřel v rámci svého programu HUBLOT Xplorations. Za projektem Polar Pod expedition stojí francouzský průzkumník a ekolog Jean-Louis Etienn, který v roce 1986 jako první člověk dosáhl sám severního pólu.

Polar Pod je vertikální plavidlo vysoké 100 metrů (s ponorem 80 metrů) stabilizované 150 tunami zátěže. Bez motorů bude unášeno antarktickým cirkumpolárním proudem. Energii pro plavidlo zajistí šest větrných turbín Kingspan 3,2 kW a fotovoltaické panely.

Do projektu je zapojeno 43 vědeckých institucí z 12 zemí. Polar Pod díky dlouhodobému pozorování umožní získávání velkého objemu dat, která budou volně k dispozici oceánografům, klimatologům a biologům celého světa.

Stavba bezemisní platformy Polar Pod má začít v červnu letošního roku a dokončena má být v prosinci 2023. Následovat bude několik týdnů testování. Na místo svého určení pak platforma dorazí na počátku roku 2024. Během následujících dvou let obepluje Antarktidu dvakrát rychlostí 1,8 km/hod.

Andrej Poliak