Ještě před několika lety bychom si nedokázali představit, co všechno nám budou hodinky schopné poskytnout. Z ozdoby zápěstí se stává nezbytný pomocník, který v kritických situacích může zachránit i život. Skvělým příkladem je oblast jachtingu. Moderní jachtařské hodinky nabízejí řadu výjimečných funkcí. Pojďme se na ně blíže podívat.
Dokázali byste odpovědět na otázku, jak se poznají jachtařské hodinky? Zapamatujte si svou odpověď a pojďme se zatím seznámit s jachtařským prostředím, kterým jsou hodinky obklopeny. Moderní lodě, ať už máme na mysli motorové čluny, nebo plachetnice, jsou plné elektronických pomůcek. Od GPS navigací, takzvaných „GPS plotterů“, audio vybavení, senzorů sledujících například směr a rychlost větru, diagnostiky motorů až po autopiloty, radary nebo námořní komunikační zařízení.
Svět lodí a nekonečné vodní plochy jsou na jedné straně lákavé svou romantikou, jasnou oblohou a koupáním na liduprázdných plážích, na druhé straně pak drsným prostředím, kdy ke změně počasí může dojít z minuty na minutu, a nebezpečnými situacemi, v nichž jste odkázáni jen a jen sami na sebe. Ostatně bezpečnost je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou se elektronika na lodi zabývá.
Součást bezpečnostní výbavy
Ne nadarmo se výrobci námořní elektroniky zabývají myšlenkou, jak jachtařské hodinky zapojit do bezpečnostní výbavy lodi. Výhodou hodinek je, že jsou neustále po ruce a mohou být k dispozici ve dne i v noci. Představte si situaci, kdy kotvíte na volném moři a během noci se vám uvolní kotva. Loď se začne nechtěně pohybovat a vy spoléháte na elektronické systémy, které by měly pohyb zaznamenat a probudit vás. Co byste v takové situaci dali za hodinky, které by byly vybavené zvukovým a vibračním alarmem…
Do podobných situací se na moři můžete dostat častěji. Ať už se jedná o extrémní případ pádu někoho z posádky přes palubu lodi, upozornění na odchylku od plánovaného kurzu, nebo informaci o blížící se změně počasí detekované poklesem barometrického tlaku vzduchu. Ve všech podobných situacích dokážou moderní chytré jachtařské hodinky pomoci. Mezi přední světové výrobce námořní elektroniky patří americká značka Garmin, a právě tato značka je stále častěji spojována i s jachtařskými hodinkami. Mezi nejznámější chytré jachtařské GPS hodinky dnes patří modely Garmin Quatix nebo luxusní Garmin MARQ Captain.
Od navigace až po taktiku plavby
Jachtařské hodinky se přímo nabízejí k tomu, aby sdílely informace z palubních systémů. Řadu informací, které jsou k dispozici na místě kormidla nebo u navigačního stolku v podpalubí, by displej hodinek mohl poskytnout, ať se nacházíte kdekoliv na palubě lodi. Vedle bezpečnostních funkcí je poskytování důležitých navigačních informací další podstatnou úlohou jachtařských hodinek. Aby hodinky zvládly takové množství funkcí, museli se výrobci osvobodit od mechanických strojků a začít pracovat s elektronikou. Zde někde můžeme dohledat začátky chytrých jachtařských hodinek.
Moderní chytré jachtařské hodinky mohou fungovat jako součást lodní elektronické výbavy s propojením na řadu externích námořních zařízení nebo pomocí vlastního GPS přijímače i samostatně, nezávisle na lodi. V případě jakékoliv poruchy tak fungují jako záložní navigační systém, včetně možnosti zobrazení podrobné námořní mapy na svém displeji. Hodinkami lze ovládat autopilota, a v případě pádu přes palubu dokonce zastavit nebo otočit loď. Na své si přijdou i příznivci jachtařských regat. Hodinky nejenže nabízejí obvyklý odpočet do startu závodu, ale pomocí virtuální startovní linie také navedou posádku v době startu do ideální pozice, včetně orientace lodi vzhledem ke startovní linii. Během závodu pak pomocí dat o směru a rychlosti větru pomohou i s taktikou plavby.
Vraťme se na začátek článku. Dokázali byste odpovědět na otázku, jak se poznají jachtařské hodinky? Jsou odolné, mají modré prvky naznačující námořnický styl a odpočet času do začátku regaty? Jsou případně spojené s některým ze slavných jmen nebo jachtařských závodů? A není to málo?
Chytré jachtařské GPS hodinky
Dvojice chytrých jachtařských hodinek od americké značky Garmin. Oba modely nabízejí odpočet regaty, funkci virtuální startovní linie, alarm pro případ utržení kotvy nebo funkci „Muž přes palubu“. U obou hodinek je možné na displeji zobrazit podrobné námořní mapy a využít je i pro navigaci po předem naplánované trase. Kromě jachtařských funkcí je možné hodinky využívat i pro měření běhu, jízdy na kole, plavání, lyžování, nebo například golfu. Garmin Quatix6 má lehké a odolné pouzdro vyrobené z polykarbonátu, doplněné ocelovou lunetou a minerálním nebo safírovým sklem. MARQ Captain patří k prémiové řadě hodinek značky Garmin. Má celokovové pouzdro z titanu, safírové sklíčko a tkaný nylonový řemínek odolný proti mořské vodě. Oboje hodinky nabízí vysokou odolnost a výdrž. Na jedno nabití vydrží až dva týdny v režimu chytrých hodinek nebo až 48 dní v úsporném režimu.
Garmin Quatix6, cena od 17 990 Kč
Garmin MARQ Captain, cena 48 000 Kč
(Komerční prezentace)