Snad každý někdy viděl kukačkové hodiny. Poetické, ze dřeva či keramiky vyrobené chaloupky s vyskakující kukačkou a závažími v podobě šišek. Německý umělec Guido Zimmermann upustil od klasického designu a nechal se inspirovat architekturou brutalismu.


Jeho kukačkové hodiny Cuckoo Block mají stejnou funkci jako ty „klasické“ jen s tím rozdílem, že připomínají betonové stavby inspirované brutalismem, architektonickým stylem z 60. až 80. let 20. století. Některé kousky, například série Frankfurt, mají vlastní osvětlení a na balkonech jsou talíře satelitních antén.


Zimmermannovy „kukačky“ jsou replikou rezidenčních budov, jaké se nacházejí například ve čtvrti Märkisch v Berlíně, či paneláků v Mainfeldu ve Frankfurtu nad Mohanem. Inspirací mu byl také bytový dům Glenkerry House v Londýně od architekta Ernőho Goldfingera.

Sérii Cuckoo Block Zimmermann rozšířil o budky pro zpěvné ptáky a hmyz. Také v tomto případě mu inspirací byla brutalistická architektura.
Brutalismus v Národní galerii
Výstava NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze, která se nachází ve 3. patře Veletržního paláce, byla veřejnosti otevřena 6. března. Národní galerie Praha v reakci na nečekanou situaci způsobenou pandemií nastartovala program zaměřený na online obsah. Těchto formátů se bude držet i dál. Nyní představuje nový dokument související s právě probíhající výstavou NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze. Dokument je dostupný ke zhlédnutí na kanále YouTube a webu NGP.