Sport, legendární edice hodinek PRIM, se dočkala nového ztvárnění. Společnost ELTON hodinářská představila novou limitovanou edici odkazující na první generaci, která se v novoměstské manufaktuře vyráběla od roku 1968.

Novinka je v zásadních aspektech věrná první generaci. Zkrátka co fungovalo před více než padesáti lety nebylo třeba nutné měnit. Nová limitovaná edice tak stejně jako předchůdce potěší všechny příznivce klasického designu.

PRIM SPORT L.E 2020 - exkluzivní limitovaná edice 50 ks
PRIM SPORT L.E 2020 – exkluzivní limitovaná edice 50 ks

Stejné a přeci jiné. Aktuální edice, limitovaná počtem 50 ks,  přináší několik konstrukčních inovací. Číselník i ručky jdou ruku v ruce s historickou předlohou. Nově přibylo číslování minutáže. Hodinky jsou osazeny manufakturním strojkem PRIM, oproti původnímu modelu má však automatický nátah. Novoměstští hodináři zapracovali na šroubovací korunce a podařilo se jim tak zvýšit vodotěsnost na 100 m.

Originální je hnědý kožený řemínek, ručně vyrobený v Brašnářství Tlustý podle původní výkresové dokumentace z roku 1972. Hodinky číslované edice jsou dodávané v dřevěném boxu s potiskem. Součástí balení je náhradní kaučukový náramek, rovněž legendářní nožík Rybička od firmy Mikov a stěžejkovač pro výměnu řemínku.

„Střenka nožíku se vyrábí z tlakově litého zinku, čepel je z nerezové oceli. Každý kus nožíku, který je součástí balení limitované edice, je individuálně číslován a je tedy unikátem, stejně jako hodinky PRIM SPORT L.E,“ uvádí ELTON hodinářská na svých webových stránkách.

První generace edice Sport (IGEN) měla manuální nátah. Vznikla na základě požadavků československé armády, která u Eltonu poptala 600 vodotěsných hodinek pro svoje potápěče. Koncem roku 1969 byla vyrobena nultá série 300 ks hodinek Prim Sport pro ministerstvo národní obrany. Pro běžný trh byla zavedena sériová výroba až v roce 1970.

Československo bylo ve své době jednou z osmi zemí, kde se náramkové hodinky vyráběly sériově. Sport se stal hitem. Oblíbili si ji například herci Jiří Bartoška či Luděk Sobota. Patrně nejslavnějším nositelem byl plavec František Venclovský, když 3. 7. 1970 jako první Čechoslovák přeplaval kanál La Manche.

A kolik PRIM Sport stály? Mohli jste si je zakoupit za 590 korun československých (Kčs). Což byla v sedmdesátých letech minulého století docela vysoká částka. Posuďte sami. V přepočtu na hodnotu dnešních peněz to představuje něco kolem 6500 korun. Průměrná hrubá mzda v roce 1970 byla 1915 Kčs.

PRIM SPORT L.E

Ref.: 95-017-501-00-1 | automatický nátah | nerezová ocel 316L / ø 38 mm | vodotěsnost 100 m | cylindrické safírové sklo | náramek z hovězí kůže | limitovaná edice 50 ks | 75 000 Kč

Andrej Poliak