Cesta do samého srdce hodinářského průmyslu rozhodně stojí za to. Pitoreskní krajina, rustikální gastronomie ctící tradice regionu a nespočet příběhů, skrz které promlouvají hodinářské legendy. Svůj svatostánek inspirace nedávno otevřela i jedna z nejuznávanějších manufaktur – Audemars Piguet.

Sen: Dostat se k hodinářskému stolu oblíbené značky. Přes rameno hodináře se zatajeným dechem sledovat, jak pod jeho rukama vzniká kýžený tikající artefakt. Reálné možnosti jsou však na míle vzdálené.

Osobně odhalovat taje těch opravdu ikonických brandů se ukazuje jako více než náročné – v mnoha případech prostě nereálné. Řešení? Není. Nabízí se ale kompromis. Pro horologii milující sběratele jsou k dispozici alespoň hodinářské veletrhy, kterým svým způsobem zvoní umíráček, lokální výstavy, jež mnohdy doprovází alespoň ukázka některých výrobních úkonů, a pak jsou zde hodinářská muzea.

Paradoxem však zůstává, že takových ve Švýcarsku moc není, a ty, které existují, byly zasvěceny dobám dávno minulým a náramkové hodinky pro ně nejsou prioritou.

V zemi helvetského kříže lze bezpochyby doporučit firemní muzeum věhlasných legend, kterými jsou Jaeger-LeCoultre, IWC, Omega, Longines, nebo třeba právě Audemars Piguet, které se nově rozrostlo.

TEXT J. J. Tichovský FOTO Audemars Piguet

Pokračování článku si můžete přečíst v nadcházejícím tištěném vydání magazínu Watch It!, který vyjde ve druhé polovině září.