Již více než sto let se příběh společnosti Oris odvíjí od železnice Waldenburgerbahn. Zde jsou krátké vzpomínky dlouholetého kreslíře švýcarské manufaktury pana Oskara Mohlera na uplynulé desetiletí.
Oskare, povězte nám něco o sobě a Orisu…
Do Orisu jsem nastoupil v roce 1963, když mi bylo pouhých 16 let – podobně jako můj otec, který nastoupil v 15 letech. Byl jsem dobrý v technickém kreslení, takže mě vyučili kreslířem, což trvalo tři a půl roku. Za více než čtyři desetiletí u Orisu jsem nakreslil stovky hodinkových součástek. Vše se dělávalo ručně, protože jsme neměli počítače, ale byla to práce, kterou jsem miloval, i když byla občas velice namáhavá.
ČTĚTE: Oris novou limitkou oslavuje legendu železnice
Jaké jsou vaše vzpomínky na Waldenburgerbahn?
Protože můj otec pracoval u Orisu, mám vzpomínky na starou parní lokomotivu. Vzpomínám si také, jak jsem jako učeň stál na nástupišti a čekal na vlak. Odborné učiliště, kde jsem se částečně vyučil bylo v Liestalu a jezdil jsem tam vlakem z továrny v Hölsteinu. Vzpomínám si na jednoho průvodčího, pana Käsera, velmi příjemného člověka. Několika místním se podařilo sehnat píšťalku, která zněla přesně jako ta jeho, a občas na ni pískali, když vlak ještě stál na nástupišti mezitím, co on byl stále ve své kanceláři. Vlak se začínal rozjíždět ještě před dokončením nakládání a vykládání zboží a on vyšel na nástupiště a rozzlobeně mával rukama. Dnes je to zábavná vzpomínka, ale tehdy jsem s ním dost soucítil.
Kdo vlakem jezdil?
Všichni! Byla to důležitá dopravní tepna v údolí, která pomáhala mnoha lidem dostat se do práce a pak zase domů, ale byla využívána i turisty. Vzpomínám si, jak Ulrich W. Herzog (bývalý generální ředitel a nyní předseda představenstva společnosti Oris) ukazoval cestu návštěvníkovi z Hongkongu. Popisoval, jak se dostane do Liestalu, kde najdou Waldenburgerbahn. V Hölsteinu byly tři zastávky a on mu řekl, aby vystoupil na zastávce Hölstein Süd, přímo naproti naší továrně.
Tisková zpráva