V manufaktuře Nomos vytvořili řidičské hodinky, jejichž podoba je více než pachem asfaltu a benzinu definována vytříbeným minimalismem designové školy Bauhaus: Autobahn Neomatik 41 Date.

Kategorii řidičských hodinek nebo hodinek inspirovaných světem automobilů dosud definovaly znaky jako dynamický až agresivní design, prvky evokující části automobilů – chronograf se sčítači ve tvaru „budíků“ v kokpitu vozu, perforovaný kožený pásek připomínající povrch sedaček prémiových vozů, případně kaučukový pásek se vzorkem používaných výrobci pneumatik ve zlatých letech automobilových závodů… Chronograf je považovaný za zásadní, protože sportovní jízda je to, co nás na autech baví. A co by to bylo za sport bez časomíry? Ať už ženete sportovní vůz skrz šikany závodního okruhu, nebo džunglí velkoměsta do kanceláře, čas je to, co se počítá…

V německé manufaktuře Nomos jsou však poněkud jiného názoru. Vytvořili řidičské hodinky, jejichž podoba je více než pachem asfaltu a benzinu definována vytříbeným minimalismem německé designové školy Bauhaus (viz Watch It! č. 11/2012). Vznikly tak velmi zajímavé hodinky, které možná zaujmou více příznivce elektrifikace než adrenalizace automobilismu. Jejich název Autobahn („dálnice“) už ostatně sám o sobě nezní tak akčně jako názvy převzaté například ze slavných automobilových okruhů.

Ano, jízda elektromobilem po dálnici je často také adrenalinová – jen k ní člověk nepotřebuje chronograf – ten tu opravdu není. Číselné podklady pro adrenalinové výzvy, které elektrické vozy poskytují (Zvládnu dojet k nejbližší nabíječce? Co všechno ještě můžu vypnout, abych ušetřil elektriku? Jak pomalu musím jet, abych dojel?) totiž většinou přehledně sumarizují počítače vozů a přehledně je zobrazují na velkém displeji.

Nomos Autobahn Neomatik 41 Date (ref.: 1301)

Hodinky na první pohled působí subtilně a jednoduše, vlastně jako pravý opak klasických automobilových hodinek. Kruhový obrys pouzdra bez lunety, tenké nožky (pouze při pohledu kolmo k číselníku) držící textilní pásek (k dispozici je i specifický ocelový tah), tenké ručky, lehká typografie textů na číselníku… Několik automobilových prvků tu přece jen najdeme. Počítat mezi ně můžeme i oranžový konec minutové ručky a malou vteřinovku – stejně to mají analogové „budíky“ v klasických autech. Na těchto hodinkách je to ovšem potřeba už kvůli čitelnosti světlých subtilních ruček, navíc v nezvyklém poměru jejich délek a stejně světlém podkladu pod nimi.

Nomos Autobahn Neomatik 41 Date (ref.: 1301)

Nejvíc „racing“ prvkem tak je pás složený z fluorescentních segmentů, vedoucí výsekem mezi číslovkami 4 a 8. Připomíná segmenty digitálních otáčkoměrů. Za denního světla vypadá zajímavě, ovšem decentně. V šeru velmi výrazně září. Pohledný prvek, který jasně definuje tento model v portfoliu značky. Datumové okénko zobrazuje kromě aktuálního data i číslovku předchozí a následující, může mírně evokovat ukazatel zásoby paliva nebo teploty kapalin. V decentním vroubkovaném pásku můžete vidět poutací pásy…. Pokud opravdu hodně chcete.

Nomos manufakturní strojek DUW 6101

Úkrokem stranou minimalistickému pojetí je zdobení manufakturního strojku DUW 6101. Ženevské pruhy, modřené šroubky, zlacené nápisy – to vše odkazuje spíše na dlouhou hodinářskou tradici německého Glashütte než na masovou výrobu zaměřený minimalismus Bauhausu. To je samozřejmě moc dobře. Velkorysý průměr strojku umožňuje pojmout větší datumový věnec, a tím pádem i větší číslice. Tento strojek s automatickým nátahem (první strojek Nomos a indikátorem data) je ovšem vysoký pouhých 3,6 mm.

Nomos Autobahn Neomatik 41 Date (ref.: 1301)

Pokud se svým vozem přijedete k vodě, nemusíte hodinky sundat z ruky. Jak pouzdro vodotěsné do 100 metrů, tak ve Francii tkaný textilní pásek vám umožní s hodinkami skočit do vln. Skvělá práce německých designérů a hodinářů!

Nomos Autobahn Neomatik 41 Date

Ref.: 1301 | automatický nátah | datum | ocel / ø 41mm | vodotěsnost 100m | textilní pásek | 100 400 Kč – dostupnost hodinek zjistíte na Dusak.cz

 

 

 

 

Pavel Hrůza, Watch It! #47