Manufaktura Audemars Piguet opět dokazuje svou pozici na samém vrcholu pomyslného piedestalu vysoké hodinařiny. Jedním ze zástupců kategorie grande complication jsou nové Code 11.59 Universelle Ultra-Complication.

Tento nový počin v kompaktní podobě nabídne na čtyřicet funkcí a 23 hodinářských komplikací. V podstatě tak navazuje na několikaletý vývoj manufaktury ultimátního pojetí komplikací a své přízvisko RD#4 si vysloužil, protože je čtvrtý v pořadí z oddělení Research & Development.

Aby bylo dosažené takové komplexnosti, se kterou se prezentuje, muselo být využito neuvěřitelných 1155 součástek tvořících3Hz kalibr 1000. Na koncepci luxusních Code 11.59 RD#4 začala společnost pracovat už v roce 2016, aby letos odhalila jejich čtyři 42mm provedení, z čehož tři jsou vyvedené v bílém zlatě a jedno v růžovém, přičemž dvě varianty pracují se skeletonizací číselníku a dvě s číselníky lakovanými.

V každém případě jsou jejich indikace rozloženy tak, že jsou na první pohled snadno rozpoznatelné. Uložený strojek s automatickým nátahem je regulovaný létajícím tourbillonem, který je odhalený na pozici šesté hodiny.

Dotváří jej také věčný kalendář s indikací aktuálního roku, který v tomto případě bude potřeba seřídit až v roce 2400, po jehož boku se prezentuje indikace měsíčních fází pracující s astronomickou přesností. Samozřejmě nechybí ani flyback chronograf, k jehož ovládání slouží postranní tlačítka v pravé bočnici pouzdra.

Třešničkou na dortu jsou akustické komplikace, a kromě minutové repetice odbíjející aktuální čas na vyžádání za pomoci dvou gongů a kladívek (a to tak důmyslně, že při odbíjení dokážou přeskočit prázdnou mezeru u čtvrtí) nechybějí ani takzvané Grande
a Petit Sonnerie, tedy zvonkohry indikující čas v jeho průběhu.

Ty lze navíc kdykoli ztišit. RD#4 vznikly jako poklona kapesním hodinkám L’Universelle, které jakožto nejkomplikovanější produkt z Le Brassus vznikly na zakázku značky Union Glashütte v roce 1899. Dnes jsou vystaveny ve firemním muzeu společnosti – Musée Atelier.

Audemars Piguet Ultra-Complication Universelle RD#4
Ref.: 26398BC.OO.D002CR.01, 26398BC.OO.D002CR.04, 26398BC.OO.D002CR.02 a 26398OR.OO.D002CR.01 | automatický nátah | věčný kalendář, velké datum, měsíční fáze, létající tourbillon, minutová repetice, grande a petit sonnerie | bílé nebo růžové 18k zlato / ø 42 mm | vodotěsnost 20 m | kožený řemínek z aligátora | 44 500 000 Kč

 

 

 

 

 

 

 

JL, Watch It! #48