Francouzská automobilka Citroën, která je součástí koncernu Stellantis, v rámci partnerství s tvůrci filmu Astérix & Obélix: L’Empire du Milieu (Říše středu) vyvinula vozatajský vůz.

Inspirací pro designéry, kteří vůz vyrobili za pouhé tři měsíce, byl ikonický model CV2. Lidově známý jako „kachna“. Ve filmu se legendární komiksová dvojice dostane do Číny. A bude to první filmové zpracování, ve kterém si siláka Obelixe nezahraje Gerard Depardieu.

Vozatajský vůz 2CV je ve filmu k vidění na různých místech a pro koncept značky Citroën je to premiéra. Tým designérů model načrtl a postavil za méně než tři měsíce, zatímco vytvoření koncepčního vozu trvá obvykle 12 měsíců.

Účast Citroënu na filmu neskončila vytvořením konceptu vozu. V rámci partnerství Citroën poskytl filmovému štábu také flotilu vozů s elektrickým pohonem, které byly používány během natáčení. Flotilu tvořilo 10 vozidel: tři modely ë-C4, tři C5 Aircross PHEV, dva ë-SpaceTourery, ë-Jumpy (ë-Dispatch) a koncept Ami.

Film bude mít ve Francii premiéru 1. února 2023. V Česku se v kinech objeví o den později. Ve Velké Británii jej exkluzivně odvysílá Netflix.

Andrej Poliak