Americká aukční síň RR Auction z Bostnu v podzimní aukci Space Exploration (Objevování vesmíru) nabízela více než 800 položek spojených s vesmírnými misemi. Mezi nimi dvě časomíry Omega, které vynesly téměř dva miliony dolarů.

Nejvýnosnější položkou podzimní aukční seance byly hodinky Omega Speedmaster Professional z ryzího žlutého zlata, které byly exkluzivně představeny astronautům NASA. Časomíry Omega Speedmaster Professional BA 145.022 získal astronaut Wally Schirra na slavnostní večeři 25. listopadu 1969 v hotelu Warwick v Houstonu.

Omega věnovala 26 těchto zlatých pamětních hodinek – známých jako „Pocta astronautům“ – žijícím i zemřelým astronautům NASA, přičemž na zadní straně pouzdra každých hodinek byl speciálně vyryt citát, jméno a mise astronauta a jedinečné číslo vztahující se k době, kdy astronaut letěl do vesmíru.

Na zadní straně pouzdra těchto hodinek, vydaných pod číslem „No. 8“, je vyryto: „Astronaut Walter M. Schirra, Mercury 8-Gemini 6-Apollo 7“, s ústředním citátem: „Na znamení dobývání vesmíru člověkem s časem, skrze čas, na čas.“ Hodinky byly vydraženy za 1 906 954 dolarů (cca 47 milionů korun).

Druhé „omegy“ patřily astronautovy Eugene Cernanovi, který má československý původ. Jeho otec byl Slovák a matka Češka. Jeho časomíry Omega Speedmaster Broad Arrow 1957 vynesly 68 708 dolarů (cca 1,7 milionu korun). Cernan byl poslední člověk na Měsíci.

Andrej Poliak