Hodinky, jež započaly novou, svěží kapitolu slovutné značky, letos slaví 40. výročí. Model, který dodnes patří k nejdražším ocelovým hodinkám vůbec, pomohl značce najít mladší klientelu a živější image.

Jejich autor, legendární designér Gérald Genta, se v jednom rozhovoru zmínil, že jejich podobu načrtnul v restauraci během basilejského veletrhu: „Seděl jsem v rohu hotelové restaurace, zatímco v protějším koutě sedělo několik lidí z Pateku. Řekl jsem vrchnímu, ať mi přinese tužku a papír, že potřebuji něco nakreslit. Tak jsem nakreslil Nautilus, zatímco jsem sledoval, jak lidé z Patek Philippe jedí! Byla to skica, kterou jsem dokončil za pět minut.“

Nautilus ref. 3800
Nautilus ref. 3800 z roku 1980

Nutno podotknout, že o čtyři roky dříve Genta navrhnul revoluční hodinky Royal Oak pro Audemars Piguet. Hodinky s lunetou inspirovanou tvarem okna námořního křižníku a kovovým tahem integrovaným do pouzdra daly vzniknout zcela nové kategorii luxusních sportovních časomír. Jejich mimořádný úspěch nedal spát ani lidem v Patek Philippe a rozhodli se pro vývoj podobného modelu. Skřípění zubů tradicionalistů z řad managementu muselo být slyšet až za bránu manufaktury, nicméně úspěch Nautilu potvrdil správnost rozhodnutí a nová linie má dodnes mimořádné postavení i v rámci klasické produkce značky (kompletní příběh hodinek naleznete ve vydání Watch It! #14).

Schéma pouzdra
Redesignovaný Nautilus ref. 5771 z roku 2006 získal členitější pouzdro

Jumbo

První model, nazývaný sběrateli Jumbo, zaujal tvarem pouzdra a lunety, který měl evokovat vodotěsné dveře zaoceánských lodí. Pouzdro bylo vyrobeno z jednoho kusu oceli – pro Patek Philippe do té doby zapovězeného materiálu. V námořním duchu se nesly i další designové prvky jako reliéf číselníku evokující prkna na palubě nebo korková plovoucí krabička, v níž se hodinky prodávaly. Uvnitř byl zaměstnán mimořádně strojek Jaeger-LeCoultre caliber 920 vyráběný v manufaktuře Audemars Piguet. V polovině 80. let jej nahradil vlastní tenký manufakturní strojek cal. 335 SC.

Inzerát
Dobová reklama

Úspěch se nedostavil ihned, ale v 80. letech již dal vzniknout celé modelové řadě. Nautilus zůstal zcela věrný původní podobě až do roku 2006, kdy prošel v rámci 30. výročí renovací na poli designu i techniky. Pouzdro narostlo na průměr 43 milimetrů a nebylo již tvořeno jedním kusem. Prosklené dýnko umožnilo pohled na strojek. Postupně se konstruktérům podařilo do hodinek integrovat další komplikace, aniž by tím příliš utrpěla tvarová čistota původního „Jumba“. Nautilus Chronograph s ručkami chronografu umístěnými v jednom sčítači byly stejně jako například Nautilus Moonphase na první pohled stále těmi „Nautily“, které si vydobyly ikonický status. Posledně jmenované byly v roce 2010 prvními hodinkami Patek Philippe s ročním kalendářem v ocelovém pouzdru.

Na druhou stranu se Nautilus Travel Time Chronograph z roku 2014 s duálním časem a chronografem se sloupovým kolem jednoduchosti předchozích provedení poněkud vzdálil a dvě tlačítka chronografu mírně měnila siluetu hodinek.

Korková krabička
Výroční model je stejně jako původní Jumbo nabízen v korkové krabičce

Výroční

Letošní 40. výročí dnes již kultovního modelu nemohli v Patek Philippe nechat bez povšimnutí a počátkem října značka představila dva výroční modely v limitovaných edicích. Klasický tříručkový model s pouzdrem z platiny i chronograf z bílého zlata nesou na číselníku nápis „1976-40-2016“ jako připomínku významného jubilea. Indexy jsou tvořeny diamanty s bagetovým brusem, jeden diamant je vsazen i do lunety na pozici 6. Hodinky jsou opět dodávány ve stylové korkové krabici. Limit produkce 700 kusů pro platinový model a 1300 pro zlatý chronograf znamená, že šťastný vlastník uloží své peníze velmi výhodně.

40 let
Edice ke 40. výročí