Porota GPHG ocenila hodináře Antoine Simonina

Zvláštní cenu poroty Grand Prix Grand Prix d’Horlogerie de Genève (GPHG) získal Antoine Simonin – hodinář, učitel a spoluzakladatel a bývalý ředitel švýcarského institutu The Watchmakers of Switzerland Training and Educational Program (WOSTEP).

Simonin hodinářství zasvětil svůj život. Jako učitel a ředitel WOSTEP předal své zkušenosti desítkám zručných hodinářů z celého světa. Antoine Simonin se ve světě vysoké horologie pohybuje více než 50 let. Za tu dobu je znám jako uznávaný expert švýcarského hodinářského průmyslu. Je specialistou na historické časomíry. V roce 1984 založil nakladatelství Editions-Simonin, ve kterém vydal přes dvacítku titulů.

Jedním ze Simoninových žáků byl v roce 1986 americký hodinář Roland G. Murphy, který šest let po absolvování WOSTEP založil svou vlastní značku RGM Watch Co. V září 2016 se Murphy se svým mentorem znovu potkal u příležitosti 50. výročí WOSTEP.

Antoine Simonin se narodil v roce 1938. Vystudoval technickou školu v Bienne. V letech 1976 až 2003 byl ředitelem a instruktorem The Watchmakers of Switzerland Training and Educational Program. Měl zodpovědnost za více než dvacet různých technických a historických kurzů hodinařiny. O hodinařině přednáší po celém světě. V roce 1995 získal ocenění Prix Gaïa od Mezinárodního muzea hodinářství v La Chaux-de-Fonds. Cena je v hodinářském světě považována za obdobu Nobelovy ceny. Simonin je členem Akademie Grand Prix d’Horlogerie de Genève.

Andrej Poliak