Dozorčí rada Porsche AG dala zelenou dalšímu rozvoji v oblasti elektromobility. Rozhodnutí se týká navýšení podílu stuttgartské automobilky v chorvatské firmě Rimac Automobili.

Chorvatská firma Rimac Automobili se zaměřuje vývoj a výrobu sofistikovaných komponent pro elektromobilitu, včetně vysoce výkonných pohonů a bateriových systémů. Vyrábí také elektricky poháněná super sportovní auta. V roce 2009 společnost ve svých 21 letech založil Mate Rimac.

Porsche do chorvatské technologické firmy investovalo poprvé v roce 2018, když získalo 10 procent. Také díky této investici se počet zaměstnanců Rimac Automobili zdvojnásobil na 1000 lidí. O rok později svůj podíl zvýšilo na 15 procent. Porsche nyní do Rimac Automobili investuje dalších 70 milionů eur (cca 1,85 miliardy korun). To znamená, že výrobce sportovních automobilů bude vlastnit 24 procent akcií bez kontrolního vlivu.

Supersportovní elektromobil Rimac C_Two vystřeli z nuly na stovku za 1,85 vteřiny
Supersportovní elektromobil Rimac C_Two vystřeli z nuly na stovku za 1,85 vteřiny

Rimac Automobili na sebe poprvé výrazněji upozornila v roce 2011, když ve Frankfurtu nad Mohanem přestavila svůj elekrický supersport Concept_One. Před třemi lety se pak na autosalonu v Ženevě pochlubila vylepšeným nástupcem C_Two. Supersport, který má výkon 1904 koní a dosahuje maximální rychlosti 412 km/hod, bude vyroben v limitované edici 150 ks.

Mate Rimac, zakladatel Rimac Automobili
Mate Rimac, zakladatel Rimac Automobili

„Porsche je od roku 2018 velkým podporovatelem naší společnosti a vždy bylo výsadou, aby součástí Rimacu byla jedna z nejznámějších sportovních značek na světě. Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat na nových vzrušujících a elektrifikovaných produktech a na skutečnost, že důvěra společnosti Porsche vyústila v několik kol investic, což z Porsche učinilo důležitého akcionáře společnosti,“ řekl Mate Rimac.

Rimac Automobili nyní vedle Porsche spolupracuje s dalšími hráči na poli elektromobility. Krátce po investici stuttgartské automobilky do chorvatské firma investoval Hyundai. Nyní firma kooperuje s automobilkami jakou jsou například Kia, Aston Martin, Automobili Pininfarina či Koenigsegg.

Andrej Poliak