Zatímco ve Spojených státech amerických všichni sledují dramatický souboj o Bílý dům mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratem Joe Bidenem, pojďme se podívat do minulosti, jaké hodinky měli na zápěstí prezidenti a viceprezidenti USA.

Na zápěstích nejmocnějších a nejvlivnějších světových lídrů působících v Bílém domě ve Washingtonu se vystřídala celá řada prestižních značek – A Lange & Sohne, Audemars Piquet, Panerai, Patek Philippe, Jaeger LeCoultre, Cartier, Omega, Bulova či Hamilton. Neoficiální označení „The Presidents‘ Watch“ ve světě vysoké hodinařiny používají dvě značky – Rolex a Vulcain.

Rolex Datejust z 18k žlutého zlata dostal v roce 1951 pětihvězdičkový generál Dwight D. Eisenhower. O rok později se s těmito hodinkami na zápěstí objevil na titulní stránce časopisu TIME. Za další rok pak usedl do oválné pracovny. Datejust vlastnil v 80. letech minulého století aké 40. prezident USA Ronald Regan. Podle mnohých zdrojů poslední prezident, který v úřadu nosil Rolexy.

Model Day-Date, který je s americkými prezidenty nejčastěji spojen, představil Rolex až v roce 1956. Day-Date dostal 35. prezident USA John F. Kennedy od herečky Marilyn Monroe. Na dýnku byl vyrytý nápis: JACK, with love as always from MARILYN, May 29th 1962. Stejný model měl na zápěstí Lyndon Johnson, který se po atentátu na Kennedyho (Johnson byl viceprezidentem) stal 36. prezidentem USA. Rolex v roce 1966 dokonce spojení „The Presidents‘ Watch“ poprvé použil v reklamě.

Ale to už se dostáváme k malé švýcarské manufaktuře Vulcain založené v roce 1858. Pokud bych měl fiktivní souboj o slogan „The Presidents‘ Watch“ nebo „The watches of President’s“ (Vulcain jej použil v reklamě na model Cricket v roce 1956) rozhodnout, přikloním se k Vulcainu. Důvodů je prostý.

Vulcainy mělo na zápěstí více amerických prezidentů v úřadu i mimo úřad než Rolexy. Prvním prezidentem, který měl Vulcain Cricket na zápěstí, byl 33. v pořadí Harry S. Truman. Je ovšem nutné podotknout, že hodinky ze 14k zlata dostal v předvečer ukončení svého působení v úřadu 19. ledna 1953od The White House Press Photographer’s Association. Na dýnku byl vyryt výkřik „One More Please“, který pokřikují fotografové prahnoucí po dalším snímku.

Trumanův následovník Eisenhower, jakkoli je častěji spojován s Rolexy, Vulcainy dostal také. Stejně tak jako jeho viceprezident Richard Nixon. Lyndon B. Johnson (36. prezident USA) si dokonce svoje Vulcainy koupil přímo v Ženevě. A nezůstal jen u jednoho exempláře. Objednal si jich dokonce 200. Během svého prezidentování je pak rozdával.

V roce 1988 při návštěvě Finska jimi byl obdarován Ronald Reagan (40. prezident USA). O dva roky později se k němu přidal jeho následník George H. W. Bush. Crickety dostal po Bushovi nastoupivší Bill Clinton. Měl je také první černošský prezident Barack Obama. V roce 2011 byl s hodinkami Vulcain Cricket vidět i jeho viceprezident Joe Biden, který nyní bojuje o vítězství.

Andrej Poliak