Značka Prokop & Brož před dvěma lety vstoupila ve známost milovníků a sběratelů náramkových hodinek s dvanáctikusovou limitovanou edicí František Kupka. Dodnes je oba zakladatelé považují za vlajkovou loď své produkce. Jejich dvojitý retrográdní mechanismus hodinové a minutové ručky sklízí obdiv i v domovině hodinářů, ve Švýcarsku. A co víc? Letos se nás rozhodli překvapit hned několika zajímavými novinkami, které rozhodně stojí za detailní rozbor.

Model Jednoručka je logickým pokračováním tvorby Martina Brože z doby, kdy byl ještě samostatným nezávislým hodinářem. Na tom, že pod novou značkou bude prostor i pro rozvíjení dosavadních Martinových nápadů, se oba společníci shodli již před založením společné firmy. Koneckonců zájem dosavadní Brožovy klientely ukazoval, že potenciál jeho jednoruček ještě není zdaleka vyčerpán. Letos v létě byl původní koncept prezentován pod novou značkou v ještě vybroušenější podobě. Aby nový model přišel s nějakou výraznější modifikací, než je pouhé přestrojení do nového pouzdra typu Classic, vybavil Brož hodinky úplně novým typem ručky. Sendvičová dvouvrstvá konstrukce ocelové ručky kombinuje do modra popuštěnou svrchní planžetu s vyleštěnou podkladovou. Z ní jsou viditelné především dva hroty, na kterých leží lupička s 1,3násobným zvětšením. Ta je určená ke zvýraznění hodinových číslic na vnitřním mezikruží. Komu by neseděla tato „digitální“ forma, může vzít zavděk klasickým analogovým způsobem, podle pozice hrotu ručky vůči dvanácti zvýrazněným indexům na vnější stupnici. Ta je jinak uzpůsobena k lepší orientaci v odečítání minut. V úvahách byl dokonce nápad vybavit ručku ještě druhou lupou nad minuterií, ale to si pánové nechávají na příště. Styl hodinek dotváří jemný, leč do detailu propracovaný design grafiky číselníku, na které se opět podílel dvorní designér Petr Kubík. Jeho profesionalita stojí za dotvořením prakticky každého nápadu, který se zrodí v hlavách zakladatelů, jejich externích spolupracovníků či samotných zákazníků, pro které již připravil i několik designů naprosto unikátních hodinek.

 

classic_retrograde_2_pouze_2D_mrizka.159
Retrone budou k dispozici v několika barevných provedeníchí a na přání zákazníků i s individualizovaným strojkem

Úspěšná mise originality

Jedněmi z hodinek, které byly inspirovány někým třetím, jsou hodinky Spirála l.e. 85. Jejich příběh se začal odvíjet krátce po první prezentaci hodinek František Kupka. Tehdy se sešel Jan Prokop s respektovaným architektem, sklářským výtvarníkem, sochařem a architektem Václavem Ciglerem. Ten se hned od prvních okamžiků netajil tím, že má na spojení hodinek a umění poněkud jiný náhled. Nezpochybňoval inspiraci obrazem Františka Kupky, ani její mechanické či grafické provedení. Věren svému životnímu náhledu na veškerou svou tvorbu naznačil, že by se ve svém uměleckém záměru spíše ubíral směrem sledujícím samotnou filozofii času, než účelově přizpůsoboval hodinkový mechanismus a grafiku číselníku obrazové předloze geniálního malíře. A nebyl by to Václav Cigler, aby neuvažoval o čase hned v širších souvislostech. Tento jev vyjádřili Číňané už v minulosti znakem jin – jang, jehož oblé tvary prolínají svým pohybem kterýkoli fyzikálně podmíněný prostor, se stal inspirujícím podnětem i pro vyjádření záměru, to jest k evokování času jako události obecně prostorové, i když na ploše tak nepatrné, jakou je číselník náramkových hodinek. Od okamžiku, kdy Václav Cigler naskicoval svou prvotní představu, se Jan Prokop a Petr Kubík vrhli na vymýšlení způsobu, jak toto filozofické pojetí času uvést v realitu. Velmi brzo se řešení ustálilo na netradičním uspořádání, kdy se nepohybují ručky nad číselníkem, nýbrž číselník pod zdvojenou ručkou. Disk číselníku je poháněn kalibrem PB21 (vlastní značení pro modifikovaný strojek ETA Unitas 6498) upraveným tak, aby jím otočil jednou za 24 hodin. To byla jedna z podmínek funkčnosti celého systému, založeného na zdůraznění duality dne a noci, světla a stínu, dobra a zla či harmonie všech protikladů.

 

obrazek_1B
Židovské hodinky ALEF jsou na tuzemském trhu raritou

Ovlivněn přírodními cykly

Aby celá idea lépe vyzněla, bylo potřeba zvýraznit prostor podstatný pro aktuální odečet času. Stejně jako slunce vychází na východě a během dne nám opisuje půlkruh nad hlavou, bylo potřeba podobných podmínek docílit i na hodinkách. Spodní polovinu číselníku tak zakrývá unikátní sendvič metalizovaných skel, která jsou navíc skloněná pod úhlem 51° směrem k šesté hodině. Vytvořil se tak částečně průhledný efekt žaluzií, který při pohledu kolmo na číselník (v této pozici se obvykle odečítá čas) zakrývá spodní polovinu číselníku a přímo tak evokuje zemi. Tím se do hodinek nenásilně dostala i další významná dualita země vs. vzduch. Pokud se chce majitel hodinek pokochat harmonií symbolu jin – jang a vychutnat si filozofický rozměr hodinek, stačí se zběžně podívat na hodinky. V takovém případě podvědomě nedotáčíme hodinky do kolmice k pohledu. Je to právě zmíněný úhel skleněného sendviče, který v tomto případě otevře grafiku celého číselníku téměř beze ztráty obrazové kvality. Samotné hry odlesků jednotlivých metalizovaných lamel, spolu s jejich částečnou transparentností, dodávají hodinkám jejich umělecký rozměr. Z technicko-technologického úhlu pohledu je sendvič metalizovaných skel tou nejsložitější částí výroby. Standardní sklo hodinek tvoří jeden safírový monoblok. V případě hodinek Spirála je však zhotoveno ze dvaceti skleněných součástí, vzájemně slepených ve vakuu lepidlem se stejným indexem lomu, jako má sklo, aby vrstvička lepidla nedegradovala dokonalost idey. S realizací sendviče významným způsobem pomáhá další osobnost českého sklářství – pan Jan Frydrych, umělec, který vystavoval ve všech významných sklářských galeriích světa a jehož objekty jsou zastoupeny ve světových muzeích a v soukromých sbírkách. Čas je možné odečítat v průhledu skeletonizovanou ručkou, metalizovanou na skle, stejně jako logo firmy. Mezi jejími raménky se zobrazují číslice aktuální hodiny s tím, že jak přibývá dne, každá další číslice se objevuje výše (čas narůstá). Minuty se odečítají pomocí člunku, pohybujícího se po obvodu minuterie. Tady je tedy odečítání vcelku standardní, i když ani zde nevidíme klasickou ručku!

 

Chronometr v Monaku

Když už jsme zmínili spolupráci Prokop & Brož s panem Frydrychem, nelze se nezmínit o dalším jejich společném projektu, námořním chronometru, kombinujícím umění a řemeslnou zručnost všech zúčastněných. Poprvé byl projekt prezentován na letošní Monaco Yacht Show a začátkem prosince proběhla jeho premiéra na americkém kontinentě. Byl vystaven spolu s dalšími uměleckými objekty Jana Frydrycha na prestižní výstavě SeaFair Miami 2014, která je určena pro nejnáročnější klientelu sběratelů a milovníků moderního umění. Chronometr byl fyzicky, v rámci akce s podtitulem The Mega Yacht Venue, vystaven mezi ostatními uměleckými objekty Jana Frydrycha. Ten byl jako první Čech přizván mezi smetánku vystavovatelů, kterým bylo umožněno se ucházet o pozornost lidí, vlastnící jachty s délkou přesahující 90 metrů.

 

chronograf_6_A_ZLATY.5671
Originální zlatý námořní chronometr z dílny Jana Prokopa a Martina Brože

Čas jdoucí zpětně
Ale vraťme se zpět k hodinkám náramkovým. Další zajímavou novinkou, ovšem rozhodně ne pro každého, jsou židovské hodinky ALEF. Jedná se o mechanické hodinky s manuálním nátahem – specifické nejen svým grafickým pojetím, ale především modulem s měsíční fází a zpětným chodem ruček. Ten je opět dílem Martina Brože a nese označení PB291. Zvolené jméno ALEF není třeba vysvětlovat zasvěceným, pro ostatní však může být zajímavé vědět, že se jedná o název prvního písmene hebrejské abecedy a zároveň znak pro první hodinu. Židovské hodinky totiž používají pro značení hodin písmena abecedy, a nikoliv čísla, jak je to obvyklé v naší kultuře. Příbuzenský vztah s arabským znakem Alif, syrským Aláf či nám důvěrněji známým řeckým písmenem Alfa pochopitelně není náhodný. Umocňuje mezikulturní vlivy v daném regionu. Na hodinkách jsou patrné originálně navržené ručky vlastní výroby, jejichž tvar opticky navazuje na hebrejské znaky na číselníku. Pro ty jsou typické vlnovky nezřídka připomínající praporky. Stejná inspirace byla použita i pro návrh reliéfního číselníku, který dává hodinkám velmi svébytný vzhled.

Někdo by mohl namítnout, že Prokop s Brožem stavějí všechny své modely na designu pouzdra pro hodinky František Kupka či Classic, ale vězte, že s ohledem na rozdílnou výšku strojku má každý model své vlastní pouzdro. S modelem Jednoručka tak mají ALEFy společnou jen korunku, ale i ta je v kolekci letošní novinkou. Ukazuje nový přístup k designu, ke konstrukci i k ergonomii této citlivé části a demonstruje, s jakým důrazem se nová značka věnuje i těm nejmenším detailům a jejich harmonii se zbytkem hodinek. Korunka, použitá na modelech Spirála, Jednoručka i ALEF jsou součástí rodiny celkem tří nových korunek. Jejich design má společnou 100m konstrukci i styl, ale odlišné proporce a charakter.

 

Vize budoucnosti

V době, kdy bude vycházet toto číslo, již bude prezentován další nový model Retrone (retro one – tedy regulátor s retrográdní minutovou ručkou). Tento model přichází na trh na základě zájmu zákazníků o jednodušší verzi vizuálně atraktivního retrográdního mechanismu v nerezovém pouzdře. Překvapivě se dočkají svých hodinek také ženy. Prokop & Brož na trh přijdou s hranatými hodinkami, které budou na poměry zbytku kolekce velmi malé. Budou ale disponovat mechanickým strojkem s regulátorovým uspořádáním a datumovou ručkou. Vlastní modul však bude postavený tentokrát na jiném osvědčeném kalibru, a to Peseux 7040 s manuálním nátahem.

A komu je toto všechno ještě málo, neměl by zapomínat, že značka Prokop & Brož byla založena primárně na vizi zakázkové výroby solitérních hodinek. Touto filozofií se tak zaměřuje na velmi náročné zákazníky – individualisty, kteří ocení originalitu, špičkový design a netradiční technicko-technologické detaily ukazující míru invence svých zakladatelů.

Zkuste si přát třeba sportovní nebo volnočasové hodinky, a to klidně i s automatickým nátahem. Problém nečiní ani varianty se skokovou indikací hodin či další uskupení retrográdních ruček. Na zakázku je možné zhotovit části pouzder z keramiky, duplexní oceli či titanu, nebo dokonce objednat strojek v modré povrchové úpravě. Na všech těchto a mnoha dalších inovacích se již nyní pilně pracuje!

www.prokop-broz.cz