Luxusní švýcarská značka hodinek Rolex plánuje investovat jednu miliardu švýcarských franků do nového výrobního závodu v Bulle v západním Švýcarsku, který by měl přinést 2000 nových pracovních míst.

Nový výrobní závod v Bulle v kantonu Fribourg by měl být otevřen v roce 2029, informovala švýcarská veřejnoprávní televize RTS. Dohodu je třeba ještě dokončit: prodej dvou pozemků (100 000 m2, což odpovídá deseti fotbalovým hřištím) musí ještě schválit zastupitelé v Bulle.

Společnost Rolex, kterou RTS kontaktovala, se k tomu nechtěla vyjadřovat, dokud nebude dohoda podepsána. Kantonální ekonomický odbor však RTS sdělil, že podpis je plánován na příští měsíc. O zprávě RTS informoval server swissinfo.ch. Pokud by vše dopadlo podle očekávání a ke stavbě by došlo, byla by to již pátá lokalita ve Švýcarsku, kde Rolex působí.

Ve výrobním závodě Rolex ve švýcarském městečku Plan-les-Ouates se vyvíjí a produkují pouzdra a náramky. V Bienne se hodináři Rolex věnují strojkům. V závodě Chêne-Bourg jsou soustředěny všechny činnosti související s vývojem a výrobou ciferníků a se zasazováním drahokamů.

V Chêne-Bourg se vyrábějí keramické rámečky a vložky do rámečků Cerachrom. Centrálu má Rolex v Ženevě. Sídlí zde vedení společnosti od managmentu přes administrativu až po výrobní část, kde jsou časomíry kompletovány a testovány.

Rolex celosvětově zaměstnává přes 14 000 lidí. Z toho 9000 přímo ve Švýcarsku. V čele od roku 2015 stojí Jean-Frédéric Dufour.

Andrej Poliak