Rolex letos slaví 20. výročí umělecké iniciativy Rolex Mentor and Protégé a svého dlouholetého závazku vůči umění po celém světě. Společnost poprvé tento program a desítky nejtalentovanějších světových umělců, kteří vynikají ve svém umění, představila na sklonku května v řeckých Aténách.

Během dvaceti let se na postech mentorů, kteří předávají své zkušenosti a znalosti zástupcům mladé generace (Protégé), vystřídala řada světových umělců. Za všechny můžeme jmenovat ghansko-britského architekta Sira Davida Adjaye, americké režiséry Spika Lee a Martina Scorseseho, nebo českého choreografa, tanečníka a fotografa Jiřího Kyliána.

Od počátku bylo do programu Rolex Mentor and Protégé nominováno 1350 osob ze 120 zemí a do dnešního dne působilo v roli mentora 63 umělců, kteří vybrali 63 chráněnců ze 41 zemí.

Rolex poprvé pořádal celý týden oslav a umělecké výměny, který zahrnoval předfestival od 22. do 25. května a festival Rolex Arts Festival od 26. do 28. května, na němž se po celých Aténách představily desítky vynikajících mezinárodních umělců.

Rolex Arts Festival v minulých letech hostily například města jako New York City, Londýn, Benátky, Mexico City, Berlín či Kapské Město.

Andrej Poliak