Ikonická soška Spirit of Ecstasy, která je nedílnou symbolem automobilky Rolls-Royce již 111 let, byla speciálně upravena pro použití v elektromobilech luxusní značky.

Soška, která byla jako duševní vlastnictví Rolls-Royce zaregistrována 6. února 1911, má nově nižší a dynamičtější postoj. Je vysoká 82,73 mm, což je o 17,28 mm méně než neupravená varianta. Róba (často mylně označována za křídla), která za ní vlaje v proudu vzduchu, byla přepracována s přihlédnutím k lepší aerodynamice.

Soška je vysoká 82,73 mm, což je o 17,28 mm méně než neupravená varianta

Nejviditelnější změnou sošky je její postoj. Dříve stála s pokrčenýma nohama u sebe a nakloněná v pase. Nyní je skutečnou bohyní rychlosti, připravená na vítr, s jednou nohou vykročenou vpřed, s těžištěm těla nízko, oči dychtivě zaměřené před sebe. Tyto změny mají praktické i stylistické výhody a přispívají k pozoruhodným aerodynamickým vlastnostem chystaného elektromobilu Spectre.

Porovnání sošky před úpravou (vlevo) a po designové úpravě (vpravo)

ČTĚTE: První elektrický rolls Spectre, na Bonda zapomeňte

Prototypy Spectre mají koeficient odporu vzduchu (cd) pouhých 0,26, což z něj dělá nejaerodynamičtější Rolls-Royce, jaký byl kdy vytvořen. Očekává se, že se toto číslo  během náročného testování ještě zlepší.

Andrej Poliak