Sbohem Ženevo? Soumrak autosalonů

Automobilové veletrhy byly pro automobilky výkladní skříní, jak se blýsknout před laickou i odbornou veřejností. Odliv výrobců aut a jejich přesun do on-line světa ale pokračuje dál.

Již na počátku letošního roku bylo oznámeno, že o prestižní automobilovou přehlídku přišel německý Frankfurt nad Mohanem. Tento autosalon se konal každý lichý rok a střídal se s Paříží. Tomu je ale konec. Již loni se veletrh, jehož počátky se datují do roku 1897, potýkal s protesty ekologických aktivistů.

Letos v březnu byl jen pouhé čtyři dny před zahájením zrušen autosalon v Ženevě. Na vině tentokrát byly obavy z šíření koronaviru. Pořadatelé se kvůli tomu dostali do obrovské ztráty. Zrušení letošního jubilejního 90. ročníku přišlo na 11 mil. švýcarských franků (cca 280 mil. Kč). Pořadatelé Geneva International Motor Show (GIMS) na webových stránkách informovali, že se autosalon nebude konat ani příští rok.

Na vině jsou právě finance. Na tomto faktu nic nemění ani ochota ženevského kantonu půjčit pořadatelům částku 16,8 mil. švýcarských franků (cca 430 mil. Kč). Ve hře je tak prodej GIMS vlastníkovi ženevského výstaviště Palexpo SA.

O tom, zda se autosalon, který se poprvé konal v roce 1905, bude konat v roce 2022, se bude dále jednat. Podle organizátorů by tento ročník preferovali oslovení vystavovatelé.