Japonská značka Seiko si letos připomíná 140. výročí od svého založení. Seiko spadá pod koncern Seiko Group. V roce 1881 firmu pod svým jménem založil Kintarō Hattori. V roce 1892 firmu přejmenoval na Seikosha (Dům dokonalého řemesla). Značka Seiko byla představena v roce 1924.

Loni oslavila své 60. výročí luxusní divize Grand Seiko

Když Hattori v roce 1881 otevíral svou první hodinářskou dílnu, bylo mu pouhých 21 let. Za více než 50 let ve vedení Hattori dovedl svou značku na vrchol mezi japonskými hodinářskými značkami.

Seiko Astron GPS Solar Seiko 140th Anniversary Limited Edition
Seiko Astron GPS Solar Seiko 140th Anniversary Limited Edition

Seiko si výročí svého založení připomíná hned několika limitovanými edicemi svých časomír. Jako první japonská značka představila limitku Astron GPS Solar Seiko 140th Anniversary Limited Edition. Hodinky s nezerové oceli ukrývají světlem poháněný kalibr 5X53. Hodinky, kterých bude vyrobeno jen 1500, při plném nabití vydrží až 6 měsíců. Energie potřebná k chodu hodinek je získávána ze světla (ať už přirozeného denního světla či umělého osvětlení) a ukládána v akumulátoru, který slouží jako rezervoár energie po dobu, kdy hodinky nejsou vystaveny světlu.

Seiko Presage Sharp Edged Series
Seiko Presage Sharp Edged Series

Další výroční limitkou jsou hodinky Seiko Presage Sharp Edged Series. Ocelové pouzdro o průměru 39 mm urkývá kalibr 6R35, který disponuje 70hodinovou rezervou chodu.

Andrej Poliak