Aukční síň Sotheby’s se chystá na začátek června aukci designových návrhů ikonických hodinek od Géralda Genta, přezdívaného hodinářský Picasso.

Aukce bude zahájena 8. června a na prodej bude stovka akvarelů designových návrhů. Souběžně s aukcí (od 8. do 16. června) se bude konat newyorská výstava Gérald Genta: Icon of Time.

Každý akvarel bude mít svůj digitální dokument NFT (Non-Fungible Token), který bude obsahovat digitální kopii prodávaného díla, certifikát autenticity a u některých rovněž nikdy neviděný multimediální obsah.

Podobná aukce se koná vůbec poprvé a navíc u příležitostí 50. výročí časomír Audemars Piguet Royal Oak a 10. výročí skonu Géralda Genta. Část výtěžku z prodeje půjde ve prospěch nadace Gérald Genta Heritage Association, která letos poprvé udělí cenu pro mladé talenty hodinářského řemesla.

Gérald Genta se narodil 1. května 1931 ve švýcarské Ženevě. Ve věku 23 let pro manufakturu Universal Geneve navrhl časomíry SAS Polerouter. Hodinky, které připomínaly polární lety skandinávských aerolinek SAS a které se staly jedním z největších úspěchů značky. Během své kariéry Genta navrhl přes 100 000 hodinek pro přední světové značky. Gérald Genta zemřel 17. srpna 2011 ve věku 80 let.

Andrej Poliak