Ženevská dobročinná nadace The Watch Library usiluje o zachování a propagaci světového hodinářského dědictví. Na počátku září její představitelé v rámci výstavy Geneva Watch Days představili první verzi nové digitální platformy.

Projekt The Watch Library začal, když nakladatelství Europa Star, založené v Ženevě v roce 1927, započalo digitalizovat své vlastní archivy časopisů pokrývajících téměř sto let hodinářství. Majitelé Europa Star, rodina Maillardových, jejíž vášeň pro hodinářství trvá již čtyři generace, se v březnu 2020 spojili Martine Depresle, zakladatelkou švýcarské konzultační společnosti The Talented.

První verze platformy The Watch Library již obsahuje více než 320 000 dokumentů a archivních stránek z desítky různých zdrojů.

Projekt byl koncipován jako nezisková nadace, která má usnadnit přístup k dokumentům a umožnit realizaci politiky otevřených dat všude tam, kde je to možné. Nadace The Watch Library byla založena v září 2021 a v únoru 2022 jí Švýcarská konfederace udělila status obecně prospěšné společnosti.

Screenshot hlavní stránky The Watch Library – watchlibrary.org

Nadace vychází z přesvědčení, že zpřístupnění hodinářského dědictví co nejširšímu publiku podněcuje představivost, kreativitu a inovace v celém odvětví. K projektu se rychle připojily významné horologické instituce včetně Musée International d’Horlogerie v La Chaux-de-Fonds a Horologické společnosti v New Yorku.

Značky Audemars Piguet a Richard Mille patřily k prvním mecenášům, kteří se zasloužily o rozjezd projektu. Brzy se k nim přidali další hodináři, včetně TAG Heuer v létě 2023, a další významní partneři z oboru, kteří v souladu se svými filantropickými hodnotami raději zůstali v anonymitě.

Andrej Poliak