Estetické kódy a tvary ruček zakořeněné v dávné historii dávají dnes každé značce možnost se vymezit a posilovat své renomé. Svou silnou a neoddiskutovatelnou reputaci má samozřejmě i sněhová vločka, tedy Snowflake, jejíž důležité jubileum si loni Tudor připomněl.

Estetické kódy a tvary ruček zakořeněné v dávné historii dávají dnes každé značce možnost se vymezit a posilovat své renomé. Vždyť Breguet a jeho útlé měsíční ručky se staly stejně kultovní jako Mercedes ručky s trojcípou hvězdou využívané značkou Rolex už od padesátých let u věhlasných počinů pod hlavičkou Oyster, jako je například Explorer, Submariner nebo GMT-Master. Svou silnou a neoddiskutovatelnou reputaci má samozřejmě i sněhová vločka, tedy Snowflake.

Tudor Snowflakes
Tudor Snowflakes (9411, 9401, 7021)

Vůbec první zmínku o těchto na zakázku vyhotovených ručkách s integrovaným čtvercovým terčíkem lze dohledat v katalogu značky Tudor z roku 1969. Tehdy byla využívána pouze u dvou potápěčských modelů dohledatelných pod referenčními čísly 7016 a 7021. Inovativní vzhled nebyl pouze magnetem pro oko, ale velká plocha terčíku navíc umožňovala nanést dostatečné množství luminiscenčního materiálu zajišťujícího čitelnost ve všech světelných podmínkách, tedy konkrétně v šeru. Bylo jen otázkou času, kdy se modely s touto tehdejší výstředností dostanou do hledáčku sběratelů historických časomír.

Nicméně až později v 90. letech začali opravdoví aficionados tuto anomálii pro její vzhled asociující část struktury sněhové vločky nazývat Snowflake, a původní potápěčské hodinky tedy jako Snowflake Submariner. Nicméně v produkci ji lze objevit u modelů, které opustily manufakturu zhruba do poloviny osmdesátých let. Její velký návrat přišel až na basilejském veletrhu v roce 2012, a to v kombinaci s dnes už stěžejním modelem značky. Ano, řeč je o zrození kultu Black Bay, tehdy ještě uvedeném na základech ETA, které brzy vystřídal moderní in-house automat robustní konstrukce využívající křemíkové komponenty. Ten dnes vzniká ve výrobních prostorách studia Kenissi, které vytvořila ambiciózní trojice Eric Yvon Pirson zastupující hodinářskou společnost Tudor, bývalý viceprezident značky Breitling Jean-Paul Girardin a ředitel několika společností dodávajících hodinářské komponenty Philippe Jacques Dalloz, přičemž na začátku letošního roku došlo k akvizici 20 % uskupením Chanel.

Ale zpět k tematice ručky Snowflake. O její novodobé vzkříšení z historických modelů určených francouzskému námořnictvu, stejně jako námořnictvu Spojených států amerických, Kanady či Itálie se postaral dvorní designér Ander Ugarte. V rodině Heritage čerpající svou charakteristiku z historických počinů ji tak lze obdivovat v celém portfoliu Black Bay, a to včetně chronografů, u těch, jež vyjadřují současné potřeby moderních potápěčů, pak v rámci maskulinní edice Pelagos. V každém případě se z ní stal nepřehlédnutelný symbol, který bude Tudor rozhodně rozvíjet dál. Je totiž teprve na začátku své nově vytyčené cesty…

(Jan Lidmaňský, Watch It! č. 38/2019)