I pracovní kůň může být krásný… Strojek Unitas 6497 a 6498, původně určený pro kapesní hodinky, je ve výrobě od 50. let minulého století. Svou spolehlivostí, nenáročností, ale i čistou mechanickou krásou si získal srdce mnohých hodinářských fanoušků. Dostupnost a možnost úprav využila celá řada hodinářských značek, a tak i hodinky s tímto strojkem naleznete v širokém cenovém spektru. Od pilotek menších německých firem za deset tisíc až po hodinky zvučných jmen za statisíce.

Pomalý, hlasitý tikot velkého ručně natahovaného strojku má své kouzlo. Vybrat nejlepší hodinky poháněné tímto legendárním strojkem není snadné – přinášíme tři pohledy, které mohou napovědět.

Armin Strom ASR07

Jan Lidmaňský

Unitas je krásným strojkem, jenž díky velkému torznímu napětí pera umožňuje zvládnout tíhu modulů. Kromě jednotlačítkového chronografu, který navrhl Johannes Jahnke pro značky Christopher Ward či MeisterSinger na základě kalibru Unitas 6497, mám moc rád počiny značky Armin Strom. Byla to totiž právě varianta Unitas 6498, jež odstartovala příslib opravdové manufakturní výrobu značky, a to zatím pouze ve formě modulu pod označením ASR07.

Psal se rok 2008 a Claude Greisler začal pracovat na nadstavbě retrográdního ukazatele data, který doplnil o regulátorové rozložení ruček na číselníku. To se mu podařilo vskutku skvěle a hodinkám tak propůjčil doposavad nevídanou dynamiku. V té době se samozřejmě produkci značky Armin Strom zcela vymykaly, a tak vzniklo na pár let označení Armin by Armin Strom, pod nímž později začaly být manufakturně vyráběné strojky prezentovány. Zachovány však zůstaly čtyři elementy, tedy oheň, voda, země a vzduch, ve kterých byly v limitovaných edicích s názvem Regulator produkovány – což odpovídalo příslušným materiálům, ostatně jako dnes (jen PVD zlacení dnes vystřídalo opravdové zlato).

Glycine Incursore

Robert Čapek

Dlouhodobě používané kalibry (a týká se to nejen Unitasu 6497/6498, ale i tradičních dříčů jako ETA 2824 či 7750) mají několik obrovských výhod – v první řadě na nich už dávno nezůstal ani gram zbytečného „masa“, všechny mouchy někdo vychytal již před třiceti lety a v případě nouze se v nich vyzná každý hodinář. Unitas s manuálním nátahem navíc dokáže člověka vrátit do dob, kdy chlapi byli chlapi, letcům šlo o život a automobiloví závodníci si z nebezpečí dělali legraci. Nějaké té rány se nebojí a v dobře utěsněném pouzdře vás nezklame nikde.

Kvalita produkce značky Glycine je navíc léty ověřená a tento model z řady Incursore patří mezi ty odolnější hodinky z její dílny. Ne, není to žádný Rolls-Royce, tikají pomalu a na nějaké velké zdobení strojku rovnou zapomeňte. Ale v noci svítí, jsou vodotěsné a dost velké na moje široké zápěstí. A víte, co se jim stalo, když mi na břehu Atlantiku ve francouzském Biarritzu povolila spona a hodinky spadly z jednoho metru na dlážděnou plážovou promenádu? Nic. Nestalo se jim vůbec nic – jen já hrůzou málem omdlel.

JeanRichard Bressel

Pavel Hrůza

Unitas beru jako dostupný spolehlivý stroj, proto bych při výběru hodinek s ním volil něco z nižšího cenového spektra. Kdybych měl vybrat ze současné produkce, sáhl bych po „fliegerech“ poměrně nové značky Steinhart. V kolekci Premium Line má známý strojek mikroregulaci labutím krkem, upravenou základní desku a originální dekorování.

Nejvíc mě však vzal za srdce model Bressel značky JeanRichard. Klasické pouzdro, výrazně gilošovaný číselník, Breguetovy ručky… Shrnutí odkazu klasického hodinářství, tradiční prvky v novém pojetí. Léta vyráběný velký strojek se k nim velmi hodí. Původní model ještě silně připomínal IWC Portuguese, ale poslední modely s Unitasem uvnitř našly vlastní originální výraz. Poměrně decentně zdobený strojek není daleko od standardního provedení, nicméně zpracování je plně na úrovni mateřské značky Girard Perregaux. Neznám nikoho, kdo by je měl, což jim v mých očích přidává na atraktivitě.