Malá německá značka vstoupila před nedávnem na cestu skutečné manufaktury s vlastním vývojem a výrobou strojků. Specifický design ovlivněný funkcionalismem a německou školou Bauhaus dává jejich hodinkám osobitý výraz, promyšlený design sbírá ceny, nové strojky dodávají autenticitu opravdového hodinářství.

Značka letos oficiálně vstoupila na český trh. O specifikách německého hodinářství a dalších plánech jsme si promluvili s CEO NOMOS Uwem Ahrendtem.

Dlouhou dobu jste pracoval pro manufakturu A. Lange & Söhne, zástupce tradičního hodinářství, a máte tak bohaté zkušenosti z této oblasti. Do jaké míry se liší práce pro NOMOS, poměrně novou značku s velice specifickým přístupem k designu?

Jsme sice relativně mladá značka, NOMOS byl založen v roce 1990 krátce po pádu Berlínské zdi, ale nyní je to už čtvrt stolení, co vyrábíme kvalitní mechanické hodinky v duchu hodinářské tradice z Glashütte. Hodinky s unikátními vlastnostmi, jež naleznete pouze zde. Máme mezi sebou i hodináře, kteří se řemeslu výroby hodinek věnují již pátou generaci, můžeme tedy čerpat z bohatého dědictví. A přeci je naše značka i hodinky moderní a kosmopolitní zároveň. Tu tradiční hodinářství z Glashütte, tam zas špičkový design z Berlína: kombinujeme to nejlepší z těchto velice odlišných světů – a s úspěchem.

Uwe Ahrendt, CEO NOMOS Glashütte

V čem spočívá hlavní rozdíl mezi švýcarským a německým přístupem k hodinářství?

Samozřejmě, můžeme mluvit pouze za sebe, nikoliv za jiné značky. Základem přístupu k hodinářství u značky NOMOS Glashütte je vyrobit co nejvíce in-house – a to až po tu nejtitěrnější součástku strojku. Ve skutečnosti si sami vyrobíme až 95 procent součástí. Navíc, NOMOS Glashütte nepatří do žádného firemního uskupení, vlastní a řídí jej pět partnerů, přičemž čtyři z nich ve společnosti pracují. Díky tomu jsme spontánnější, rychlejší a dynamičtější.

Budete se i nadále držet tradice Glashütte, nebo byste chtěli vytvořit něco nového?

Jelikož Glashütte je kolébkou jemné mechaniky v Německu, zůstaneme, samozřejmě, věrni tradici Glashütte a budeme vyrábět časomíry té nejvyšší kvality. Nicméně pokud jde o hodinky značky NOMOS Glashütte, jejich design je stejně důležitý jako jejich vnitřní části. Pro značku je ústřední kombinace hodinářského řemesla z Glashütte a již oceněného designu z Berlína. Je to unikátní kombinace a něco, co by mělo být oslavováno a na co můžeme být hrdí.

Jaká je situace mezi společnostmi v regionu Glashütte? Několik značek zde z hodinářské tradice těží – spolupracujete s nimi, nebo mezi sebou spíš soutěžíte?

Glashütte je místo, kde se kvalitní hodinky vyrábějí přes 170 let a kde se z hodinářského řemesla stalo precizní umění. Dnes je toto město domovem deseti hodinářských společností zabývajících se produkcí kvalitních mechanických hodinek. Ani jednu z nich však nevnímáme jako svou přímou konkurenci. Každá firma má svou filozofii a přístup k výrobě, proto hraje svou vlastní roli v posilování výborné pověsti Glashütte.

Naše rozvážnost v designu, vysoce kvalitní řemeslné zpracování a výborné cenové podmínky – to je přesně to, díky čemu jsme jedineční. A značka NOMOS Glashütte neustále inovuje: Právě jsme představili náš desátý kalibr, jenž byl vyvinut i vyroben in-house. DUW 3001 měří pouze 3,2 mm na výšku, a je tak užší než téměř cokoliv se samonátahem, co bylo doposud na trhu – a zároveň je mimořádně přesný. To je obrovský skok pro hodinářský svět.

NOMOS Tangente s manufakturním strojkem

V jakém smyslu je styl značky NOMOS Glashütte podobný Bauhausu?

NOMOS Glashütte i Bauhaus vycházejí ze stejného základu – z hnutí Deutscher Werkbund, které předcházelo Bauhausu a vyskytuje se ještě i dnes; prosazuje kombinování umění, řemeslné dovednosti a high-tech výrobních metod a na tomto základě vytváří těmi nejlepšími technikami nádherné funkční produkty. Právě tento étos ještě víc posiluje přístup společnosti NOMOS Glashütte k výrobě a ovlivňuje hnutí Bauhaus.

Myslíte si, že funkční, minimalistický design hodinek značky NOMOS je určitým způsobem limitující? Ostatní designéři hodinek mají nejspíše k dispozici více způsobů, jak své chronometry stylizovat… mohou využít více křivek a úhlů…

Společnost NOMOS Glashütte se nikdy neřídila trendy v hodinářském odvětví – právě naopak. Čerpali jsme inspiraci z oblastí mimo hodinářství, jako je například design nábytku nebo umění, stejně jako z automobilového průmyslu, pokud jde o technologický pokrok. Z hlediska estetiky našich hodinek se jasně zaměřujeme na moderní, krásný a dlouho aktuální design v souladu se zásadou, že forma je podřízena funkci. A přesně tato estetická stránka přitahuje zákazníky ke značce NOMOS Glashütte.

V sortimentu výrobků značky NOMOS nyní nalezneme dokonce i jachtařský (Club) a sportovní (Ahoi) model. Jak se těmto hodinkám daří ve srovnání s tradičními liniemi, jako například Tangente a Tetra? Splnily očekávání?

 Hodinky Club byly uvedeny v roce 2007. Jsou o něco sportovnější, robustnější a možná dokonce i trochu mladistvější než naše klasické hodinkové modely. Stejně jako Ahoi, které byly uvedeny v roce 2013: Přestože navenek připomínají klasické Tangomat, tento model je modernější a – co je nejdůležitější – působí sportovněji než většina ostatních hodinek NOMOS Glashütte. Hodinky Club a Ahoi jsou dostupné buď s ukazatelem data, nebo bez něj a mají vysokou vodotěsnost. Ahoi přichází i se speciálně navrženou sponou a voděodolným textilním řemínkem. Naši zákazníci přijali oba modely velmi pozitivně, z čehož máme velkou radost.

 Ze značky NOMOS se v poměrně krátkém čase stala skutečná manufaktura s několika in-house vyráběnými strojky. Co stojí za tímto úspěchem a jaká je vaše vize budoucnosti značky?

Všechny naše hodinky disponují výlučně in-house vyráběnými strojky a charakterizuje je jedinečná kombinace německé techniky a německého designu. Tajemství našeho úspěchu u zákazníků spočívá v tom, že nabízíme vysoce kvalitní hodinky s ikonickým designem.

A co se budoucnosti týká, nemůžeme samozřejmě prozradit, co přesně může přinést. Ale v NOMOS Glashütte jsme velmi ambiciózní – chceme stále větší nezávislost, vynikající patentovaná technická řešení a stát se hodinářskou společností, která si vše vyrábí in-house a má své vlastní strojky. Chceme využít své silné stránky a nadále růst a dosáhnout dobré pozice pro naši značku na mezinárodní scéně. Z hlediska vývoje produktů bude pro naši značku série Neomatik s naším novým automatickým kalibrem DUW 3001 i nadále hrát důležitou roli – je základem našeho zvýšeného zaměření na automatické hodinky.

Hodinky Zürich Weltzeit svědčí o tom, že je možné vytvořit horologické komplikace a zároveň zůstat věrný minimalistickému designu značky NOMOS. Pracujete v současné době na nějakých nových komplikacích?

Celkový dojem, jejž naše hodinky budí, je štíhlá elegance a mechanická dokonalost. Vytvořit horologické komplikace, které budou v souladu s čistou estetikou našich modelů, vyžaduje čas. Nicméně NOMOS Glashütte nabízí funkci data a mechanismus rezervy chodu, na něž má společnost patent. Mimo to jsou Zürich Weltzeit a Tangomat GM vybaveny funkcí světového času, která nositelům hodinek ukáže čas doma na jedno kliknutí.

Samozřejmě, chceme využít nových příležitostí, které přináší náš nejnovější ultra tenký automatický strojek DUW 3001, ale neprozradím, co přesně máme v úmyslu. V současné době vyvíjíme nové kousky, máte se tedy na co těšit.

NOMOS Zurich Worldtimer

Kterou komplikaci byste chtěl mít v budoucích hodinkách značky NOMOS?

Jak již bylo řečeno, v současné době pracujeme na dalších technických inovacích a nových modelech hodinek. Ale proč bychom měli prozradit, o co se jedná, než budou připraveny? Je toho hodně, na co se můžete těšit. V této chvíli se však soustředíme na strojek DUW 3001 a rozšiřujeme sérii Neomatik.

 

Značka NOMOS vstoupila na český trh. Co stojí za tímto rozhodnutím?

Na rozdíl od převládajícího trendu v odvětví zažívá NOMOS Glashütte stabilní růst: během posledních tří let jsme narostli téměř dvojnásobně. A dnes má NOMOS Glashütte 500 prodejních míst v 50 zemích světa. Zatímco náš domácí trh v Německu je pro nás pořád nejdůležitější, neustále se rozšiřujeme na další mezinárodní trhy, jako je USA, Spojené království a zbytek Evropy. Jsme moc rádi, že si značka NOMOS Glashütte našla v Praze obchodníka s prodejnou a dostala se na český trh. Naši přítomnost v České republice to skvěle posiluje, doposud totiž byla značka NOMOS zastoupena primárně prostřednictvím online obchodu.

NOMOS Tetra Neomatik