Pražské Národní technické muzeum (NTM) ve spolupráci s Liborem Hovorkou připravili výstavu Velký třesk zrození prvních československých hodinek.

Výstava se koná v malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu od 6. listopadu 2024 do 30. března 2025.

Na výstavě jsou tak vystaveny nejen samotné hodinky, řada ikonických modelů, z nichž nejcennější je prototyp hodinek Spartak zapůjčený Technickým muzeem v Brně, ale také různé přístroje.

Cennou výpověď nabízí dosud neprezentovaná technická dokumentace zapůjčená firmou ELTON hodinářská, a.s., pokračovatelem novoměstské výroby hodinek Prim. S využitím 3D technologií výstava přibližuje návštěvníkům konstrukční, výrobní a materiálové zvláštnosti strojků mechanických náramkových hodinek.

Výstava k 70. výročí vzniku prototypu prvních československých hodinek, které se zrodily v Novém městě nad Metují pod střechou národního podniku Chronotechna, je pro nás nejen příležitostí připomenout tento průmyslový triumf, ale také možností prezentovat tyto krásné technické artefakty v souvislostech i jako reprezentanty ‚zlaté éry mechaniky‘, které si svými estetickými a konstrukčními kvalitami vydobyly statut legendy,“ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

Výstavu jsme metaforickým připodobněním k Velkému třesku pojali jako příběh zrození celého hodinářského vesmíru. V jednom bodě na jednom místě (v jakési singularitě) téměř explozivně a náhle v krátké době poválečné dekády se v Československu zrodil celý pestrý a bohatý svět ‚Primek‘, dnes opět tolik obdivovaný a vyhledávaný fanoušky mechanického hodinářství. Chtěli jsme však jít dál a přiblížit návštěvníkům politické, hospodářské, především však technologické aspekty příběhu prvních československých náramkových hodinek“, upřesnil David Hamr, autor výstavy a kurátor NTM.

Andrej Poliak