V kanadském Torontu byly společností KMPG odhaleny průběžné výsledky hlasování v anketě Světové auto roku 2022 (World Car Finals Powered by Brembo – WCOTY). O titul se utká mimo jiné Kia EV6, která nedávno korejské automobilce vynesla historicky první titul Evropské auto roku. Loni se nejlepším světovým autem stal Volkswagen ID.4.

Mezi trojici finalistů v hlavní kategorii se vedle elektromobilu EV6 dostaly Hyundai Ioniq a Ford Mustang Mach-E. Korejský elektromobil Ioniq 5 může uspět ještě v kategoriích Elektromobil a Design. V poslední zmíněné se o prvenství vedle Audi e-tron GT uchází také Kia EV6.

Z hlediska úspěšnosti v WCOTY jsou na tom stejně Ford a Hyundai. Od roku 2005 neuspěly ani v jediné kategorii. Naproti tomu Kia svůj první a prozatím poslední titul Světového auta roku získala za model Telluride v roce 2020. Ve stejném roce pak korejská automobilka uspěla také v kategorii Městských vozů a to s vozem Soul EV.

TOP 3 World Car of the Year
– Ford Mustang Mach-E
– Hyundai Ioniq 5
– Kia EV6
TOP 10 nominovaných

Výsledné hlasování 102 automobilových novinářů ze 33 zemích světa bude slavnostně vyhlášeno 13. dubna na autosalonu New York International auto Show. Letos poprvé bude udělen titul světového auta v kategorii Elektromobil. Vedle již zmíněného Ioniqu 5 se do finálové trojky probojovaly Mercedes-Benz EQS a Audi etron GT, které má stejně jako Ioniq 5 šanci uspět ve třech kategoriích. EQS pak může navíc získat titul v kategorii Luxusních automobilů.

Po jedné nominaci v jednotlivých kategoriích pak získaly vozy: Opel Mokka, Toyota Yaris Cross, Volkswagen Taigun, BMW iX, Genesis GV70, BMW M3/M4 a společně byly nominovány Toyota GR86 a Subaru BRZ.

TOP 3 World Electric Vehicle of the Year
– Audi e-tron GT
– Hyundai Ioniq 5
– Mercedes-Benz EQS

TOP 3 World Urban Car
– Opel Mokka
– Toyota Yaris Cross
– Volkswagen Taigun

TOP 3 World Luxury Car
– BMW iX
– Genesis GV70
– Mercedes-Benz EQS

TOP 3 World Performance Car
– Audi e-tron GT
– BMW M3/M4
– Toyota GR86 / Subaru BRZ

TOP 3 World Car Design of the Year
– Audi e-tron GT
– Hyundai Ioniq 5
– Kia EV6

TOP 5 nominovaných vozů v uvedených kategoriích

World Car TV: YouTube.com/worldcartv

Andrej Poliak