Manufaktura Zenith loni stála u zrodu závodní série elektrických SUV ODDYSEY 21 v extrémních podmínkách, která upozorňuje na problémy životního prostředí. Výrobce časomír z Le Locle je oficiální časomírou série Extreme E.

Druhý ročník extrémních závodů odstartoval saudskoarabskou Desert X Prix 19. února. Seriál má na programu další čtyři ceny X Prix. Každá z nich zavede smíšené posádky na jedinečná místa planety, která čelí problémům se životním prostředím.

Letošní Desert X Prix se konala v oblasti NEOM, která se nachází na severozápadě Saúdské Arábii. Vyznačuje se rozmanitým terénem a je domovem dlouhých pláží, údolí a pouští, které jsou obklopeny horami vysokými až 2 500 metrů. Tato jedinečná geografická poloha má také mírné klima. Více než 450 km pobřeží s plážemi a korálovými útesy přináší chladné větry od Rudého moře, které vytvářejí žádoucí teploty pro budoucí obyvatele.

Čtěte: Zenith DEFY Extreme E “Desert X Prix”

V této části Saudské Arábie má být vybudováno ekologické město budoucnosti NEOM. Jde o snový projekt saudského korunního prince Mohammeda bin Salmana ve výši 500 miliard dolarů.

Nelítostný boj o prvenství na trati Desert X Prix, úvodního podniku série Extreme E 2022 (c) Charly Lopez

NEOM byl vybrán jako místo pro závod DESERT Extreme E Prix nejen pro svou malebnou pouštní krajinu a významný kulturní a společenský posun, který představuje, ale také proto, že cílem tohoto sportovního šampionátu je poukázat na příčiny dezertifikace, ztráty biologické rozmanitosti a důležitost odolnosti v tomto zranitelném regionu. Kromě toho, nelístostně rozmanitý terén NEOM byl dokonalým testem pro řidiče a navigátorky v kokpitech elektrických SUV ODYSSEY 21.

Náročnou výzvu DESERT E PRIX zvládla v čase 27:08,453 nejlépe švédská posádka Mikaela Ahlin-Kottulinsky a Johan Kristoffersson. Na druhém místě dojelo se ztrátou 2,483 min. španělské duo Laia Sanz a Carlos Sainz. Bronzovou příčku vybojovali Španělka Cristina Gutiérrez a Francouz Sébastian Leob, kteří letos obhajují loňské celkové prvenství.

Švédská posádka Mikaela Ahlin-Kottulinsky a Johan Kristoffersson z týmu Rosberg X Racing oslavují vítězství v Desert X Prix 2022. (c) Carl Bingham

Stejné pořadí je tedy prozatím v hodnocení celé série. Příští zastávkou seriálu Extreme E bude na počátku května Island E Prix, která upozorní na ekologická témata na Sardinii v Itálii.

Andrej Poliak