Letos si se spojenci připomínáme 79. výročí od konce II. světové války v Evropě. Konflikt byl však definitivně ukončen až v září po kapitulaci Japonska. Po vítězství bylo v Ženevě vyrobeno pět hodinek pro světové lídry.

Když spojenci v květnu 1945 zvítězili, objednali významní občané Ženevy čtyři kapesní hodinky se smaltovanými číselníky jako dárek pro každého z vůdců: Charles de Gaulle, Harry S. Truman, Josif Stalin a Winston Churchill. Jedny hodinky vyrobili také pro Eleanor Roosvelt, jejíž manžel prezident USA Franklin Delano Roosevelt se konce války nedožil.

Výrobou těchto významných hodinek byla pověřena společnost Agassiz and Co. Klíčovou roli v tomto projektu však sehrál Louis Cottier. Připravil totiž strojky, navrhl ciferníky a rytiny. Je zajímavé, že Cottierovo zapojení bylo tak zásadní, že při dokončení hodinek tisk citoval jeho jméno, a nikoli jméno společnosti Agassiz and Co.

Agassiz a Cottier projekt pečlivě tajili. Například Maison Wenger, výrobce pouzder, zůstal v nevědomosti, proč byly vyrobeny, přestože Edouard Wenger a Louis Cotter byli přáteli již od školních let. Všechny čtyři kapesní hodinky měly stejné funkce. Odlišovaly se od sebe motivem na smaltovaném číselníku, hodinovou ručkou a nápisem vyrytým na dýnku:

Prezident Truman: NO 44 495, číselník se Sochou svobody jako symbolem svobody, hodinová ručka s olivovou ratolestí představující mír.

Premiér Churchill: NO 44 496, číselník zdobí Sv. Jiří zabíjející draka s hodinovou ručkou jako trojzubcem symbolizujícím hrdinský boj Anglie.

Generál de Gaulle: NO 44 497, na číselníku Johanka z Arku zasazující lotrinský kříž na francouzském pobřeží. Hodinovou ručku tvoří Lotrinský kříž jako symbol osvobození.

Maršál Stalin: NO 44 498, na číselníku je vyobrazen dělník stojící před hořícími průmyslovými závody, nad ním bouřlivé nebe Stalingradu. Hodinová ručka, pěticípá hvězda, odráží komunistické insignie SSSR.

Díky Cottiersovým archivům víme, že jím navržené číselník vyráběly firmy Maison Stern (od roku 1981 známá jako Stern Creations) a Louis Calame a smaltoval je Michel Deville. Věnování na zadní straně pouzdra vyryl Edgar Maerky. Pouzdro hodin realizoval Jules Reusse.

V září roku 2015 byly v londýnské aukční síni Sotheby’s hodinky patříci siru Winstonu Churchillovi vydraženy za 485 000 liber (cca 14 130 960 korun). Prodej těchto krásných zlatých kapesních hodinek, které osminásobně převýšily odhadní cenu, se uskutečnil u příležitosti 70. výročí Dne vítězství 8. května 1945.

Andrej Poliak