Jméno XIIVI není žádná složitá šifra. Jedná se jednoduše o římské číslice XII a VI, jež se objevují na artových číselnících hodinek vyhořelého IT specialisty, kterému nikdo neřekne jinak než Beeman.

Své steampunkové nástroje času, jejichž design jako by asocioval revoltu proti řádu a uhlazenosti, vyrábí už od léta roku 2019. Tehdy, po čtvrtstoletí ve službách korporátu, kdy pracoval jako programátor a analytik pro bankovní sektor, zasedl ve chvilce odpočinku k soustruhu s vizí zkusit si vytvořit vlastní hodinky.

Netušil však, že jedna dovolená mu dokáže změnit celý život, a od prvního prototypu, který je dodnes v jeho dílně, následovaly další a další. Od té doby jich vyrobil přes padesát. Ty první opravdové nesly jméno First Blood, a to nikoli kvůli prvnímu dílu legendárního filmu Rambo, ale kvůli prvním prolitým kapkám krve u obří frézy.

Nicméně už tento model, který vzhledem tak trochu evokoval přístup Yvana Arpy, byl průkopníkem dnes využívaného modulárního systému. Ten je aplikovaný i u robustně vyhlížející novinky MMXXIII/L ve velikosti XL, tedy se 44mm průměrem vnějšího bronzového pouzdra.

Z něho lze snadno vytlačit vnitřní ocelový kontejner, v němž je zapouzdřený strojek ETA 2824-2. Jeho hodinová ručka byla na ploše stříbrného číselníku s patinou nahrazena kruhovým hodinovým diskem s motivem vycházejícím z loga značky. Relativně snadné, nicméně kreativní řešení samozřejmě vznikalo pod jeho rukama v malé nuselské dílně, která byla provizorně vytvořena z bývalé vrátnice objektu, ve kterém se ještě nedávno natáčely některé záběry seriálu Volha.

Právě zde se nachází i „špinavá“ dílna se soustruhem, frézou a malým tříosým CNC, ve které vznikají z kulatiny veškeré komponenty nutné pro výrobu hodinek – samozřejmě s výjimkou strojků, stěžejek a sklíčka. V současné době je tak možné zhotovit zhruba dva kusy měsíčně.

Hodinky MMXXIII/L modulární konstrukce nenabízejí pouze vysunutí vnitřní části, ale také jednoduchou možnost výměny pevné neotočné lunety uchycené čtyřmi šroubky, stejně jako třeba vzhled korunky, jež je uchycená šroubkem s prořezanou hlavičkou tak, aby opět nesla Beemanův logotyp.

Koneckonců, každý, kdo si od Beemana pořídí hodinky, sáhne většinou po dalších hodinářskou stavebnici rozšiřujících komponentech, jimž je podřízená i konstrukce dárkové krabičky ze dřeva, která v Nuslích, v dílně za modrými vraty, taktéž vzniká.

XIIVI XL No. MMXXIII/L
Automatický nátah | datum | vnitřní pouzdro: ocel / vnější pouzdro: bronz CuSn8 / ø 44 mm | vodotěsnost 100 m | kožený řemínek | 45 000 Kč

 

 

 

 

Watch It! #49, JL