Privátní hodinářský ateliér H. Moser & Cie. svou odhodlanou cestou za minimalismem a komplexností nepřestává překvapovat. Pro jedinečný projekt Endeavour Chinese Calendar se proto spojil se studiem Agenhor a společnými silami vyvinuly mechanický strojek indikující údaje čínského kalendáře.

Ten historicky nabídl sběratelům například Blancpain v rámci své linie Traditional, případně manufaktura Parmigiani Fleurier, pro jejíž model Tonda PF Xiali Calendar navrhlo modul kalendáře právě studio Agenhor, a to konkrétně génius Jean-Marc Wieder-
recht. Ten si pohrál i s 3Hz kalibrem HMC 201 a dedikoval indikacím daleko vyšší čitelnost tím, že je vložil na retrográdní škály.

ČTĚTE: H. Moser & Cie. posouvá hranice designu

Na rozdíl od námi využívaného Gregoriánského kalendáře, který vychází ze slunečních cyklů, je kalendář čínský lunární. Je tedy daleko komplikovanější a má mnoho jevů, které se v průběhu pravidelně neopakují.

V každém případě nechybí indikace čínského roku, který je indikovaný na výsostné pozici 12, a dotváří jej dvě stupnice. Na té levé je indikováno pořadí čínského lunárního měsíce, zatímco vpravo tradiční měsíční fáze – s tím, že v čínském kalendáři je úplněk vždy v polovině měsíce.

Kalendář je o to náročnější vytvořit, vezmeme-li v potaz, že na rozdíl od našeho solárního kalendáře, který má v průměru 365,25 dní, pracuje lunární rolnický kalendář s rokem o 354,36 dnech, což je o 10.88 méně. Aby se předešlo přílišnému rozporu se slunečním rokem, mají lunisolární kalendáře každé dva či tři roky 13. měsíc.

Aby manufaktura docílila hladkého průběhu indikací, musela jít cestou pravidelné výměny programového kola, které se tak musí nahradit každých dvanáct let za nové přímo v ateliéru v Schaffhausenu, a to z toho důvodu, že lunisolární kalendář nevyužívá opakující se cykly. Jelikož většina Číňanů používá taktéž údaje Gregoriánského kalendáře, nechybí tradiční indikace data na pozici 6. hodiny.

H. Moser & Cie. Endeavour Chinese Calendar Limited Edition
Ref.: 1210-0400 | automatický nátah | čínský kalendář a zodiak, retrográdní indikace měsíců čínského kalendáře, retrográdní indikace měsíčních fází a lunárních dní, datum v rámci Gregoriánského kalendáře | červené 18kt zlato / ø 40 mm | vodotěsnost 50 m | kožený řemínek z aligátora | limitovaná edice 100 kusů | 2 035 000 Kč

 

 

 

 

 

 

Watch It! #49, JL