Švýcarská manufaktura IWC Schaffhausen připravila čtyři hodinky speciálně pro posádku orbitálního „výletu“ Inspiration4. Hodinky byly prodány v listopadové aukci a výtěžek věnován nemocnici St. Jude Children’s Research Hospital, stejně jako sbírka související s misí.

Mise Inspiration4 se zrodila v mysli podnikatele Jareda Isaacmana, který byl velitelem historicky první orbitální mise s civilní posádkou. Isaacmana doplnili Hayley Arceneaux, Chris Sembroski a Sian Proctor.

Všichni měli při letu na zápěstí vesmírné chronografy IWC Pilot’s Watch Chronograph. Posádku na orbit vynesla 15. září ve 20:02:56 EDT raketa SpaceX’s Falcon 9 z historického Launch Complex 39A v NASA Kennedyho vesmírného centra. Na zem se vrátili 18. září, když v 19:06 spadl jejich modul Dragon do Atlantického oceánu u floridského pobřeží.

Hodinky s jedinečným designem představují vždy jednu z hodnot mise, jako je Leadership, Hope, Generosity a Prosperity (vůdcovství, naděje, velkorysost a prosperita). Tyto hodnoty jsou vyryty na dýnku hodinek společně se jménem člena posádky. Hodinky byly draženy v rámci on-line aukce Charitybuzz s vyvolávací cenou 6000 dolarů za kus.

Výtěžek z aukce dosáhl částky 405 000 dolarů, která byla předána zástupcům nemocnice St. Jude Children’s Research Hospital. Míru přežití dětí s rakovinou se tamním specialistům podařilo za šedesát let existence nemocnice zvýšit z 20 na více než 80 procent.

Andrej Poliak

Původně publikováno 21. 9. 2021. Aktualizováno 25. 3. 2022.