Hodinářských počinů, které mohou být zvány českými, bohužel ročně mnoho nevznikne. Když se tak ale stane, je to o to větší událost. Představujeme dva nové přírůstky nezávislého ateliéru Orlojky Kubr.

One-man show, to jsou tikající skvosty, které vznikají pod rukama hodináře Jiřího Kubra. Ten v současnosti představil třetí emisi čítající nejnovější koncept orlojek Pyrgo a novinky v podobě hodinek Pax. „Nyní bude možné tyto hodinky dekorovat a personifikovat přímo na míru.

Od každého konceptu vznikne limitovaný počet 13 kusů. V ocelových pouzdrech s průměrem 41 milimetrů obou variant pracuje japonský kalibr Citizen Miyota 8215. Osvědčený strojek, který byl poprvé představen v roce 1977, disponuje 42hodinovou rezervou nátahu.

„Jsem fascinován středověkými věžními hodinami a tato vášeň se výrazně propisuje do mých prací.“ Jiří Kubr

Pyrgo (věž) svým decentním vzhledem odkazuje na věžní orloje. Ten je středobodem číselníku. „Hodiny ukazuje klasická ručka. Nad ní je umístěný otáčející se minutový číselník, kde minuty odečtete pomocí pevné ručky osazené na pozici indexu 12. Vteřinová ručka má pak klasický vzhled s protizávažím. Hodinky jsou také vybaveny datumovkou na pozici indexu 3,“ popisuje Kubr nový počin na svých stránkách.

Pax (mír) ukazující pouze hodiny působí v dnešní hektické době uklidňujícím dojmem. „Jedná se o jednoručkovou koncepci, inspirovanou středověkými věžními hodinami. Minutová ručka se na těchto hodinách objevila až v osmnáctém století,“ uvádí Kubr.

Hodinář nabízí individualizaci každého kusu. Ať už se jedná o zvolený dekor dřeva na číselníku, přidání luminscence či řemínek dle individuálních představ.

Dostupnost hodinek zjistíte na orlojky.kubr.cz.

Andrej Poliak