Olympijské a paralympijské hry v Paříži se kvapem blíží. Na začátku února byly odhaleny medaile, o které budou sportovci bojovat. Pochází z dílny pařížské klenotnické a hodinářské značky Chaumet z koncernu LVHM.

Hodiny Omega na pařížském Berges de Seine na dohled od Eiffelovy věže odpočítávají čas do zahájení her. Eiffelovka je pařížskou ikonou a tak není divu, že kousek železa z věže, přesně 18 gramů, bude v každé z medailí.

ČTĚTE: Omega na olympijské cestě z Kangwonu do Paříže

Medaile pro Paříž tak budou oproti 36 600 cenným kovům doposud uděleným od olympiády v Aténách 1896 jedinečné. Na každé medaili bylo původní železo z Eiffelovy věže vyřezáno do šestiúhelníku, geometrického tvaru, který evokuje Francii – díky tvaru celé země.

VIDEO: Výroba medailí pro Paříž (francouzsky s anglickými titulky)

Po obvodu železného šestiúhelníku se v nepravidelných intervalech promítají tenké linky. Tyto paprsky, vyražené spíše než vyryté, vnášejí do medaile reliéf a lesk. Tento kreativní nápad ztělesňuje zářivost Francie ve světě i zářivé výkony sportovců na hrách.

Celkem bylo vyrobeno 5084 medailí. Každá má průměr 85 milimetrů a tloušťku 9,2 milimetru. Zlatá medaile váží 529 gramů, stříbrná 525 gramů a bronzová pak 455 gramů.

Andrej Poliak