V neděli 18. června se na 54. mezinárodním leteckém veletrhu v Paříži v Le Bourget ve světové premiéře představil nový Renault Rafale.

Místo představení nové vlajkové lodi francouzské automobilky nebylo vybráno náhodně. Rafale je totiž jméno stíhacího letounu francouzského letectva a závodního letadla z 30. let 20. století vyráběného společným podnikem Renault.

Design zcela nového Renaultu Rafale rozvíjí nový vizuální jazyk značky od Gillese Vidala, který bylo možné poprvé vidět v podobě studie Scenic Vision v roce 2022 a který byl poprvé aplikován na nové Clio v roce 2023.

Novinka je 4,71 metru dlouhá a 1,86 metru široká, což ji řadí do segmentu D. Je vysoká 1,61 metru, což z něj dělá typické sportovní SUV. Dlouhý rozvor 2,74 metru (stejně jako nový Espace) slibuje komfortní prostor pro cestující.

Stejně jako nový Espace bude i Renault Rafale uveden na trh s plně hybridním benzinovým pohonným ústrojím E-Tech o výkonu 200 k, které je spojeno s bezspojkovou automatickou převodovkou.

Tato pohonná jednotka je výkonná, úsporná, automatická a samonabíjecí. Poskytuje nejlepší poměr výkonu a spotřeby na trhu (4,7 l na 100 km a 105 g CO2/km, čeká se na certifikaci). Kombinovaný dojez má hodnotu 1100 km.

Andrej Poliak